Champions League: Τα αποτελέσματα και οι σκόρερ της 2ης αγωνιστικής

Η Μπαρτσελόνα έβαλε «φρένο» στα ανεπιτυχή αποτελέσματα που έχει στην La Liga, η Ίντερ έκανε το 2Χ2, ενώ το «άστρο» του Αντουάν Γκριεζμάν έδωσε στην Ατλέτικο τη δεύτερη σερί νίκη στους ομίλους του Champions League.

Μετά από τρία σερί ματς χωρίς νίκη (2 ισοπαλίες εντός και ήττα εκτός), η Μπαρτσελόνα επέστρεψε στα «τρίποντα». Με δύο γρήγορα γκολ στο Λονδίνο, η ομάδα του Ερνέστο Βαλβέρδε επιβλήθηκε με 4-2 της Τότεναμ των σημαντικών απουσιών (Ντέλε Άλι, Έρικσεν) κι έκανε το 2Χ2 στη διοργάνωση.

Ο Μέσι σημάδεψε δύο φορές το δοκάρι του Λιορίς, έφτασε τα 8 στο σύνολο από την έναρξη της σεζόν (6 έχει στην La Liga), ωστόσο, με δύο γκολ στην επανάληψη «σφράγισε» το «διπλό» για τους Καταλανούς. Χωρίς βαθμό παραμένουν οι «πετεινοί», που προέρχονταν από την ήττα στην πρεμιέρα από την Ίντερ (1-2).

Για δεύτερη φορά ο Μάουρο Ικάρντι «χτύπησε» στο Champions League κι αυτή την φορά το τέρμα που πέτυχε ήταν γκολ νίκης! Ο Αργεντινός είχε ισοφαρίσει στην πρεμιέρα στο 86΄ το ματς με την Τότεναμ, κι απόψε (3/10) έδωσε το «τρίποντο» στους «νερατζούρι» κόντρα στην Αϊντχόφεν (2-1).

Ο Αντουάν Γκριεζμάν ήταν ο απόλυτος πρωταγωνιστής στη νίκη της Ατλέτικο, δεύτερη συνεχόμενη στη διοργάνωση, επί της Μπριζ στην Μαδρίτη με 3-1. Ο Γάλλος παγκόσμιος πρωταθλητής σκόραρε και τα δύο τέρματα των «ροχιμπλάνκος».

Δύο στα δύο και για την Ντόρτμουντ (3-0 την Μονακό). Ο Πάκο Αλκάθερ «εξιλεώθηκε» τρία λεπτά μετά το πέναλτι που έχασε (στο 69΄ σημάδεψε το οριζόντιο δοκάρι) και στο 72΄ «σφράγισε» την επικράτηση των «Βεστφαλών».

Η Λίβερπουλ «τιμωρήθηκε» στο 90΄ στο «Σαν Πάολο». Το γκολ του Ινσίνιε χάρισε στη Νάπολι τη μεγάλη νίκη (πρώτη στο Champions League) με 1-0 επί των «κόκκινων», που στο δεύτερο μέρος είχαν παθητικό ρόλο στο ματς.