«Το ψωμί της ξενιτειάς»: Σκοράρουν κατά βούληση τα Ελληνόπουλα στα γήπεδα του εξωτερικού!

Εξαιρετικός ήταν ο απολογισμός των Ελλήνων «λεγεωνάριων», οι οποίοι συνεχίζουν την καριέρα τους στο εξωτερικό και ειδικότερα στην Ευρώπη. Ο Γιώργος Γιακουμάκης σημείωσε με πέναλτι το 10ο τέρμα του στο ολλανδικό πρωτάθλημα με τα «χρώματα»της Φενλο, «νικώντας» τον τερματοφύλακα της, Βάαλβικ, Κωνσταντίνο Λάμπρου, ενώ στην ίδια διοργάνωση, ο Βαγγέλης Παυλίδης σκόραρε και πάλι για λογαριασμό της Βίλεμ. Παράλληλα, ο Κάρλος Ζέκα άνοιξε το σκορ για την Κοπεγχάγη, «βρίσκοντας δίχτυα» για δεύτερη διαδοχική αγωνιστική, ενώ ο Τάσος Μπακασέτας πέτυχε το μοναδικό γκολ της Αλανιασπόρ από το σημείο του πέναλτι, αστοχώντας στις καθυστερήσεις από την «άσπρη βούλα» σε μία μοναδική ευκαιρία για ένα δεύτερο γκολ που θα χάριζε και την ισοπαλία στην ομάδα του. Τέλος, ο Μιχάλης Μανιάς σημείωσε το γκολ της Ανόρθωσης, ενώ αναλυτικά η παρουσία των Ελλήνων ποδοσφαιριστών που αγωνίζονται στα πρωταθλήματα της «γηραιάς ηπείρου», έχει ως εξής:

ΑΓΓΛΙΑ:
Κώστας Τσιμίκας (Λίβερπουλ): Είδε από τον πάγκο την εντός έδρας νίκη επί της Γουλβς με 4-0.

Σωκράτης Παπασταθόπουλος (Αρσεναλ): Εκτός ομάδας.

ΙΤΑΛΙΑ:
Κώστας Μανωλάς (Νάπολι): Βασικός (90 λεπτά) στην εκτός έδρας νίκη επί της Κροτόνε με 4-0.

Μπάμπης Λυκογιάννης (Κάλιαρι): Αντικατέστησε στο 83` τον Τριπαντέλι στην εκτός έδρας ισοπαλία 1-1 με την Βερόνα.

Γιώργος Κυριακόπουλος (Σασουόλο): Αντικατέστησε στο 82` τον Ροτζέριο στην εκτός έδρας «λευκή» ισοπαλία με την Ρόμα.

Γιώργος Βαγιαννίδης (Ιντερ): Εκτός αποστολής.

ΙΣΠΑΝΙΑ
Δημήτρης Σιόβας (Ουέσκα): Βασικός (90 λεπτά) στην εκτός έδρας ισοπαλία 3-3 με την Γρανάδα

ΓΕΡΜΑΝΙΑ
Στέφανος Καπίνο (Βέρντερ Βρέμης): Είδε από τον πάγκο την εντός έδρας ήττα με 2-1 από την Στουτγκάρδη.

Κώστας Σταφυλίδης (Χοφενχάιμ): Εκτός αποστολής.

Δημήτρης Λημνιός (Κολωνία): Είδε από τον πάγκο την εντός έδρας ισοπαλία 2-2 με την Βόλφσμπουργκ.

Κωνσταντίνος Μαυροπάνος (Στουτγκάρδη): Βασικός (αντικαταστάθηκε στο 46` από τον Στένζελ) στην εκτός έδρας νίκη με 2-1 επί της Βέρντερ Βρέμης). Παρατηρήθηκε με κίτρινη κάρτα.

ΓΑΛΛΙΑ
Ορέστης Καρνέζης (Λιλ): Είδε από τον πάγκο την εντός έδρας νίκη με 2-1 επί της Μονακό.

Τάσος Δώνης (Ρεμς): Εκτός αποστολής.

ΣΚΩΤΙΑ
Βασίλης Μπάρκας (Σέλτικ): Βασικός (90 λεπτά) στην εντός έδρας ισοπαλία 1-1 με την Σεντ Τζόνστον.

ΠΟΛΩΝΙΑ
Κώστας Τριανταφυλλόπουλος (Πογκόν): Η Πογκόν υποδέχεται απόψε την Σταλ Μίελετς.

Γιάννης Μασούρας (Γκόρνικ): Η Γκόρνικ φιλοξενείται απόψε από την Πλοκ.

Στέφανος Ευαγγέλου (Γκόρνικ): Η Γκόρνικ φιλοξενείται απόψε από την Πλοκ.

ΚΑΤΑΡ
Γιάννης Φετφατζίδης (Αλ Κορ): Δεν είχε αγωνιστικές υποχρεώσεις.

ΚΥΠΡΟΣ
Μιχάλης Μανιάς (Ανόρθωση): Αντικατέστησε στο 25` τον Κβιτάλια, στην εκτός έδρας ήττα με 2-1 από την Δόξα Κατωκοπιάς. Στο 51ο λεπτό, σημείωσε το γκολ της ομάδας του.

Νίκος Καλτσάς (Ανόρθωση): Αντικατέστησε στο 67` τον Γκαλίτσιο στην εκτός έδρας ήττα με 2-1 από την Δόξα Κατωκοπιάς.

Γιώργος Γκαλίτσιος (Ανόρθωση): Βασικός (αντικαταστάθηκε στο 67` από τον Καλτσά) στην εκτός έδρας ήττα με 2-1 από την Δόξα Κατωκοπιάς.

Γιάννης Γιαννιώτας (Απόλλων Λεμεσού): Βασικός (αντικαταστάθηκε στο 86` από τον Παναγιώτου) στην εκτός έδρας νίκη με 5-1 επί της Ενωσης Παραλιμνίου.

Χάρης Μαυρίας (Ομόνοια): Η Ομόνοια φιλοξενείται απόψε τον ΑΠΟΕΛ.

Γιώργος Βαλεριάνος (Πάφος): Εκτός αποστολής.

ΣΟΥΗΔΙΑ
Γιάννης Ανέστης (Γκέτεμποργκ): Βασικός (90 λεπτά) στην εντός έδρας νίκη με 2-0 επί της Σίριους.

ΠΟΡΤΟΓΑΛΙΑ
Ανδρέας Σάμαρης (Μπενφίκα): Εκτός αποστολής.

Οδυσσέας Βλαχοδήμος (Μπενφίκα): Βασικός (90 λεπτά) στην εντός έδρας νίκη με 2-1 επί της Πάσος Φερέϊρα.

ΟΛΛΑΝΔΙΑ
Γιώργος Γιακουμάκης (Φένλο): Βασικός (90 λεπτά) στην εκτός έδρας ήττα με 3-2 από την Βάαλβικ. Στο 35ο λεπτό ισοφάρισε σε 1-1, πετυχαίνοντας το 10ο τέρμα του στην διοργάνωση.

Βαγγέλης Παυλίδης (Βίλεμ): Βασικός (90 λεπτά) στην εκτός έδρας ήττα με 3-2 από την Φορτούνα Σιτάρντ. Στο 66ο λεπτό μείωσε σε 3-1 για τους φιλοξενούμενους.

Λάζαρος Λάμπρου (Τβέντε): Είδε από τον πάγκο την εκτός έδρας νίκη με 2-1 επί του Αγιαξ.

Τζέιμς Ευμορφίδης (Βάαλβικ): Εκτός αποστολής.

Κωνσταντίνος Λάμπρου (Βάαλβικ): Βασικός (90 λεπτά) στην εντός έδρας νίκη με 3-2 επί της Φένλο.

Παντελής Χατζηδιάκος (Αλκμααρ): Βασικός (90 λεπτά) στην εντός έδρας ήττα με 2-1 από την Γκρόνινγκεν.

Λάζαρος Ρότα (Φορτούνα Σιτάρντ): Βασικός (αντικαταστάθηκε στο 59` από τον Νινάϊ) στην εντός έδρας νίκη με 3-2 επί της Βίλεμ. Παρατηρήθηκε με κίτρινη κάρτα.

Νίκος Καρέλης (Ντεν Χάαγκ): Είδε από τον πάγκο την εκτός έδρας ισοπαλία 1-1 με την Ουτρέχτη.

ΒΕΛΓΙΟ:
Στέργος Μαρίνος (Σαρλερουά): Η Σαρλερουά φιλοξενεί απόψε την Κορτράικ.

ΔΑΝΙΑ
Κάρλος Ζέκα (Κοπεγχάγη): Βασικός (90 λεπτά) στην εντός έδρας νίκη επί της Χόρσενς με 2-0. Στο 25ο λεπτό άνοιξε το σκορ για τους γηπεδούχους, σκοράροντας για δεύτερη διαδοχική αγωνιστική.

Μάριος Οικονόμου (Κοπεγχάγη): Είδε από τον πάγκο την εντός έδρας νίκη επί της Χόρσενς με 2-0.

ΑΥΣΤΡΙΑ
Ταξιάρχης Φούντας (Ραπίντ Βιέννης): Εκτός αποστολής.

ΡΟΥΜΑΝΙΑ
Νίκος Μπαξεβάνος (Πόλι Ιάσι): Βασικός (90 λεπτά) στην εντός έδρας ήττα με 2-0 από την Κλουζ.

Αρης Σοϊλέδης (Στεάουα Βουκουρεστίου): Εκτός αποστολής.

ΚΡΟΑΤΙΑ
Κυριάκος Παπαδόπουλος (Λοκομοτίβα Ζάγκρεμπ): Η Λοκομοτίβα Ζάγκρεμπ φιλοξενείται απόψε για το κύπελλο από την Γκόριτσα.

ΟΥΓΓΑΡΙΑ
Γιώργος Κουτρουμπής (Ουϊπεστ): Βασικός (90 λεπτά) στην εκτός έδρας ισοπαλία 1-1 με την Μπουνταφόκι.

ΤΟΥΡΚΙΑ
Δημήτρης Πέλκας (Φενερμπαχτσέ): Βασικός (αντικαταστάθηκε στο 58` από τον Τσιφτπινάρ) στην εκτός έδρας νίκη με 2-0 επί της Ντενιζλισπόρ.

Γιώργος Τζαβέλλας (Αλανιασπόρ): Βασικός (90 λεπτά) στην εκτός έδρας ήττα με 2-1 από την Γκεντσλερμπιρλιγκί.

Τάσος Μπακασέτας (Αλανιασπόρ): ): Βασικός (90 λεπτά) στην εκτός έδρας ήττα με 2-1 από την Γκεντσλερμπιρλιγκί. Στο 83ο λεπτό πέτυχε από την «άσπρη βούλα» το γκολ της ομάδας του, ενώ στο πέμπτο λεπτό των καθυστερήσεων αστόχησε σε δεύτερο πέναλτι. Παρατηρήθηκε με κίτρινη κάρτα.

Μανώλης Σιώπης (Αλανιασπόρ): Βασικός (αντικαταστάθηκε στο 63` από τον Μπεκίρογλου) στην εκτός έδρας ήττα με 2-1 από την Γκεντσλερμπιρλιγκί.

Δημήτρης Κολοβέτσιος (Καϊσερισπόρ): Βασικός (90 λεπτά) στην εκτός έδρας ισοπαλία 1-1 με την Γκιοζτεπέ. Παρατηρήθηκε με κίτρινη κάρτα.

Στέλιος Κίτσιου (Ανκαραγκουτσού): Βασικός (90 λεπτά) στην εκτός έδρας ήττα από την Ανταλιασπόρ με 1-0. Παρατηρήθηκε με κίτρινη κάρτα.

Αλέξανδρος Κατράνης (Χαταγιασπορ): Εκτός αποστολής.

Δημήτρης Χατζηϊσαϊας (Ριζεσπόρ): Εκτός αποστολής.