Europa League: Χωρίς προβλήματα τα φοβορί

Αρκετές ομάδες «καθάρισαν» με την υπόθεση πρόκριση από τους πρώτους αγώνες του τρίτου προκριματικού γύρου του Europa League.
Με δύο γκολ του Σίγκουρτσον, η Αστάνα διέλυσε με 5-1 την Βαλέτα και «κλείδωσε» από το πρώτο κιόλας ματς την πρόκρισή της στα play offs του Europa League, ενώ το ίδιο έκανε και η Γουλβς, η οποία με το 4-0 στην έδρα της Πιούνικ (δύο γκολ ο Χιμένες) σκέφτεται από σήμερα κιόλας τον αντίπαλό της στην επόμενη φάση της διοργάνωσης.
Το ζευγάρι που ενδιαφέρει την ΑΕΚ, Σπάρτα Πράγας-Τραμπζονσπόρ, θα «λύσουν τις διαφορές τους» επί τουρκικού εδάφους την επόμενη εβδομάδα, αν και οι Τούρκοι κατάφεραν να επιστρέψουν από το 0-2 σε 2-2 και να έχουν, πλέον, τον πρώτο λόγο.
Play offs… βλέπει και η Μπράγκα μετά το 4-2 στην έδρα της Μπρόντμπι, με τον Πορτογάλο, Αντρέ Χόρτα να πετυχαίνει δύο γκολ και να δίνει μία ασίστ! Τον αντίπαλό τους στον επόμενο γύρο σκέφτονται από σήμερα και οι Λουντογκόρετς, Φέγενορντ, μετά τις ευρείες νίκες τους με 5-0 και 4-0 επί των Νιού Σέιντς και Ντιναμό Τιφλίδας αντίστοιχα. Οι Ολλανδοί, πάντως, έφτασαν στο σκορ-πρόκρισης στα τελευταία 8 λεπτά, μιας και μέχρι το 82΄ το σκορ ήταν 1-0. Μέσα σε επτά λεπτά πέτυχαν τρία τέρματα (το ένα αυτογκόλ) και θα μεταβούν στην Γεωργία την επόμενη εβδομάδα χωρίς κανένα άγχος.