Europa League: Ποιες ομάδες προχώρησαν για τα play off

Τη διαδικασία των πέναλτι χρειάστηκε ο ΑΠΟΕΛ του Μαρίνου Ουζουνίδη για να ξεπεράσει το εμπόδιο της Ζρίνσκι (4-2) και να προκριθεί στα play off του Europa League. Ο αγώνας στην κανονική του διάρκεια και στην παράταση τελείωσε ισόπαλος, 2-2.

Με βασικό σε ένα ακόμη ματς τον Βασίλη Μπάρκα η Σέλτικ νίκησε 1-0 εκτός έδρας την Ρίγα και προκρίθηκε στα play off του Europa League. Το γκολ των «καθολικών» πέτυχε στο 90ό λεπτό ο Ελιουνούσι, ο οποίος είχε περάσει αλλαγή στο ματς στο 82΄.

Η Τότεναμ με δύο γκολ στο τελευταίο 20λεπτο από τους Σον (70΄) και Κέιν (79΄) επικράτησε με 3-1 επί της Σκεντίγια και πήρε το «εισιτήριο» για την επόμενη φάση της διοργάνωσης, ενώ με τους Ζέκα και Οικονόμου στην ενδεκάδα (ο δεύτερος πέρασε αλλαγή στο 68΄ αντί του Σίγκουρτσον) η Κοπεγχάγη δεν είχε κανένα πρόβλημα απέναντι στην πολωνική Πιάστ Γκλίβιτσε (3-0).

Παρότι βρέθηκε πίσω στο σκορ στο ξεκίνημα η Μίλαν επιβλήθηκε με 3-2 της Μπόντο Γκλιμτ, με τον Τσαλχάνογλου να πετυχαίνει 2 γκολ.
Το σκορ της βραδιάς πέτυχε η Λίντσερ στην Αυστρία, όπου διέλυσε με 7-0 την Ντουνάϊτσκα Στρέντα. Οι γηπεδούχοι πέτυχαν 5 γκολ στο β΄ μέρος.

Ο Κολοβός ξεκίνησε στην ενδεκάδα της Σερίφ Τιρασπόλ (αντικαταστάθηκε στο 89΄ από τον Ντο Σάντος), αλλά η ομάδα της Μολβαδίας ηττήθκε με 3-5 στα πέναλτι από την Ντάνταλκ κι αποκλείστηκε.

Βασικός σε όλο το 90λεπτο ήταν ο Βαγγέλης Παυλίδης με την φανέλα της Βίλεμ, ωστόσο, η ολλανδική ομάδα γνώρισε τη συντριβή στην έδρα της με 0-4 από την Ρέιντζερς.

Μπακασέτας και Τζαβέλας ήταν βασικοί με την Αλάνιασπορ, ωστόσο, η Ρόζενμποργκ επικράτησε 1-0 εντός έδρας και προκρίθηκε.