ECL: Αναλυτικά τα αποτελέσματα και οι σκόρερ της 1ης αγωνιστικής όλων  των ομίλων

Πολλά γκολ είχε και το δεύτερο… πιάτο της 1ης αγωνιστικής των ομίλων του Europa Conference League, με την Ντινάμο Ζάγκρεμπ να συντρίβει με 5-1 την Αστάνα στο «Stadion Maksimir» και να παίρνει από πολύ νωρίς προβάδισμα στον 3ο όμιλο.

Με δύσκολες νίκες ξεκίνησαν και οι Μακάμπι Τελ Αβίβ (3-2 την Μπρέινταμπλικ), Βικτόρια Πλζεν (1-0 την Μπαλκάνι) και Σλόβαν Μπρατισλάβας (2-1 με ανατροπή την Κλάκσβικ), ενώ η Μπεσίκτας έμεινε… όρθια στο Μπριζ, ισοφαρίζοντας στα τελευταία λεπτά σε 1-1 στο ντέρμπι του 4ου ομίλου.

Στο Ζάγκρεμπ, η Ντινάμο άργησε να πάρει προβάδισμα απέναντι στην Αστάνα, ανοίγοντας το σκορ με το πέναλτι του Πέτκοβιτς στο 43′, όμως στο δεύτερο ημίχρονο ήταν σαρωτική και σημείωσε άλλα τέσσερα γκολ με τους Πέτκοβιτς, Μουλάτ, Μαρίν και Χαλίλοβιτς ολοκληρώνοντας με εμφατικό τρόπο την πρεμιέρα της.

Στον ίδιο όμιλο (3ο) η Βικτόρια Πλζεν κατάφερε να νικήσει έστω και δύσκολα την Μπαλκάνι απ’ το Κόσοβο με 1-0, χάρις στο γκολ του Κάλβαζ στο 73′, ενώ η Σλόβαν Μπρατισλάβας χρειάστηκε να δεχθεί γκολ απ’ την Κλάκσβικ (49′) για να αντιδράσει και να φτάσει στην ανατροπή με τα γκολ των Βάις (54′) και Κάβριτς (74′), παίρνοντας το πρώτο τρίποντό της στου ομίλους.

Τέλος, στο Μπριζ, ο Τοσούν στο 88′ έσωσε την… παρτίδα και τον ένα βαθμό για την Μπεσίκτας, ισοφαρίζοντας στο τελικό 1-1 το γκολ του Βάνακεν από το 77ο λεπτό.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα και οι σκόρερ της 1ης αγωνιστικής των ομίλων του Europa Conference League 2023/24 έχουν ως εξής: