Οι ξενιτεμένοι μας: Σαν αλλαγή ο Λυκογιάννης στη πρώτη του με την Κάλιαρι

Με τον Μπάμπη Λυκογιάννη να πραγματοποιεί το ντεμπούτο του, η Κάλιαρι απέσπασε πολύτιμη εκτός έδρας ισοπαλία από την Κροτόνε (1-1). Ο 24χρονος αμυντικός που αποκτήθηκε από τη Στουρμ Γκρατς, μπήκε ως αλλαγή στο 63΄ σ΄ένα ματς-θρίλερ με την ομάδα του να αγωνίζεται με 10 παίκτες από το ημίχρονο και να δέχεται γκολ στο 89΄ με το οποίο έγινε το 2-1. Όμως, με τη χρήση του VAR το γκολ ακυρώθηκε!
«Στραβά» έχει αρχίσει το 2018 για τους Ελληνες που αγωνίζονται στη Μπουντεσλίγκα. Ο Σωκράτης Παπασταθόπουλος έχει τρεις ισοπαλίες με τη Ντόρτμουντ η οποία υποχώρησε και βρίσκεται πλέον στην 6η θέση της κατάταξης. Το Αμβούργο του Κυριάκου Παπαδόπουλου έχει δύο ήττες και μία ισοπαλία και βρίσκεται στη… γνώριμη θέση της μάχης για αποφυγή του υποβιβασμού. Η Στουτγκάρδη με τον Χρήστο Δώνη στη σύνθεσή της ήταν η μόνη που έκανε ποδαρικό με νίκη στη νέα χρονιά (1-0 τη Χέρτα) αλλά ακολούθησαν απανωτές ήττες που την έχουν φέρει σε δύσκολη θέση, τρεις βαθμούς πάνω από τη ζώνη του υποβιβασμου.
Τέλος, στο Βέλγιο ο Στέργος Μαρίνος ήταν αυτός που έβγαλε ασίστ στο 47΄ στον Μπεναβέντε στο 1-1 της Σαρλερουά με την Άντβερπ. Η ομάδα του παραμένει στη δεύτερη θέση, αλλά σε μεγάλη απόσταση από την πρωτοπόρο και σίγουρη πρωταθλήτρια, Μπριζ (46 έναντι 57 βαθμών).
Αναλυτικά η παρουσία των Ελλήνων του εξωτερικού:
ΑΓΓΛΙΑ
Χοσέ Χολέμπας (Γουότφορντ): 90 λεπτά στην ήττα 1-0 απο τη Σαουθάμπτον για το κύπελλο
Ορέστης Καρνέζης (Γουότφορντ): 90 λεπτά στην ήττα 1-0 απο τη Σαουθάμπτον για το κύπελλο

Βασίλης Τοροσίδης (Μπολόνια): Εκτός αποστολής
Μπάμπης Λυκογιάννης (Κάλιαρι): Μπήκε ως αλλαγή στο 63΄ στην ισοπαλία 1-1 με την Κροτόνε

ΓΕΡΜΑΝΙΑ
Παναγιώτης Ρέτσος (Λεβερκούζεν): Εμεινε στον πάγκο στη νίκη 2-0 επί της Μάιντς
Σωκράτης Παπασταθόπουλος (Ντόρτμουντ): 90 λεπτά στο 2-2 με τη Φράιμπουργκ
Κυριάκος Παπαδόπουλος (Αμβούργο): 90 λεπτά στο 1-1 με τη Λειψία
Χρήστος Δώνης (Στουτγκάρδη): Μπήκε ως αλλαγή στο 46΄ στην ήττα 0-2 από τη Σάλκε
ΓΑΛΛΙΑ
Κώστας Μήτρογλου (Μαρσέιγ): Μπήκε ως αλλαγή στις καθυστερήσεις στο 2-2 με τη Μονακό

ΒΕΛΓΙΟ
Δημήτρης Κολοβός (Μαλίν): Βασικός, αντικαταστάθηκε στο 55΄ στην ήττα 0-2 απο τη Μουσκρόν
Νίκος Καρέλης (Γκενκ): Εκτός αποστολής
Στέλιος Κίτσιου (Σεντ Τρούιντεν): 90 λεπτά στο 1-1 με τη Γκενκ
Χρήστος Χαρίσης (Σεντ Τρούιντεν): Εκτος αποστολής
Δημήτρης Γούτας (Σεντ Τρούιντεν): Εμεινε στον πάγκο στο 1-1 με τη Γκενκ
Στέργος Μαρίνος (Σαρλερουά): 90 λεπτά στο 1-1 με την Αντβερπ
Θανάσης Παπάζογλου (Κορτράικ): Μπήκε ως αλλαγή στο 85΄ στην ισοπαλία 0-0 με την Εουπεν
ΠΟΡΤΟΓΑΛΙΑ –Δεν έγινε αγωνιστική–
Ανδρέας Σάμαρης (Μπενφίκα):
Τάσος Καραμάνος (Ρίο Αβε):

ΔΑΝΙΑ –Διακοπή–
Κάρλος Ζέκα (Κοπεγχάγη):

ΙΣΡΑΗΛ
Κλάους Αθανασιάδης (Μακάμπι Χάιφα): Βασικός, αντικαταστάθηκε στο 65΄ στο 1-1 με την Μακάμπι Πετάχ Τίκβα