Ο Ηρακλής είχε το όνομα και Λεβαδειακός τον Γιακουμάκη του…

Μπήκε σαν αλλαγή ο Πέτρος Γιακουμάκης στο τελευταίο εικοσάλεπτο και έδειξε στους συμπαίκτες του πώς να την νίκη απέναντι στον Ηρακλή.
Βαθμολογική ανάσα πήρε ο Λεβαδειακός επικρατώντας εντός έδρας 3-0 του ουραγού Ηρακλή, για την 12η αγωνιστική της Super League. Με γκολ των Γιακουμάκη (72΄), Σίλβα (75′) και Μάντζιου (88΄), οι γηπεδούχοι αύξησαν σε 12 τους βαθμούς τους, ενώ ο «Γηραιός» έμεινε στους 3. Οι Θεσσαλονικείς αδικούνται από το τελικό σκορ, καθώς πρόβαλαν αντίσταση, για 60 λεπτά, αλλά Γιακουμάκης και Σίλβα, με δύο κεφαλιές μέσα σε τρία λεπτά έβαλε τέλος, στα όνειρα των παικτών του Παντελίδη. Ο Μάντζιος «σφράγισε» απλά τη νίκη.
ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Νικόλαος Ανούσος (Λακωνίας)
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Σαραμάντας
Οι συνθέσεις των ομάδων
ΛΕΒΑΔΕΙΑΚΟΣ (Ράτκο Ντόστανιτς): Ναμάσκο, Μουλόπουλος, Ουόν, Τριποτσέρης, Μιλιάζες, Κουλιμπαλί, Μαχαίρας, Ζεζίνιο (61΄ Γιακουμάκης), Καραμπουέ (76΄ Βασιλείου), Μάντζιος, Σίλβα (87′ Καλτσάς)
ΗΡΑΚΛΗΣ (Σάββας Παντελίδης): Χουάντερσον, Ζιαμπάρης, Ιντζόγλου, Καραγκούνης, Κούρος, Κυριακίδης, Λάμπρου (57΄ Λάμπρου), Λουκίνας (69΄ Περόνε), Σαραμαντάς, Μπαρτολίνι, Λεοζίνιο