Άνετα Αγγλία, Γερμανία, ζόρια στο τέλος για Πολωνία…

Στο Μαυροβούνιο οι γηπεδούχοι «ξέσπασαν» στην επανάληψη, όταν σκόραραν τα τέσσερα από τα πέντε τέρματά τους, ενώ στο πλαίσιο του 3ου ομίλου το Αζερμπαϊτζάν νίκησε στο Μπακού τη Νορβηγία 1-0 και για τον 6ο όμιλο η Αγγλία πέτυχε δύο γκολ απέναντι στη Μάλτα στο πρώτο ημίχρονο, στο «Γουέμπλεϊ» και ύστερα έριξε ταχύτητα.

Η Γερμανία δεν αντιμετώπισε το παραμικρό πρόβλημα απέναντι στην Τσεχία, της οποίας επιβλήθηκε 3-0 στο Volksparkstadion του Αμβούργου παρουσία 51.000 φίλων της. Για την παγκόσμια πρωταθλήτρια, που διπλασίασε τις νίκες της στον 3ο όμιλο και μάλιστα με το ίδιο σκορ (3-0 τη Νορβηγία στην πρεμιέρα), δύο γκολ σημείωσε ο Τόμας Μίλερ και το άλλο πέτυχε ο Τόνι Κρόος.

Η Βόρεια Ιρλανδία νίκησε 4-0 το Σαν Μαρίνο στο Windsor Park του Μπέλφαστ, ενώ πολύ ωραίο παιχνίδι έγινε στο Εθνικό Στάδιο της Βαρσοβίας, με την Πολωνία να προηγείται 3-0 των Δανών χάρις στο χατ τρικ του Ρόμπερτ Λεβαντόφσκι αλλά τους σκανδιναβούς να μειώνουν σε 2-3 και να απειλούν στο τέλος. Στη μίνι έκπληξη της βραδιάς η Λιθουανία πήρε ισοπαλία (1-1) εκτός έδρας από τη Σκοτία, ενώ στη Λιουμπλιάνα η Σλοβενία κατέβαλε την αντίσταση της Σλοβακίας με 1-0.

Νωρίτερα, «άστραψαν και βρόντηξαν» Ρουμανία και Μαυροβούνιο, με… θύματα Αρμενία και Καζακστάν αντίστοιχα, τις οποίες «φιλοδώρησαν» με πέντε γκολ (5-0). Για τους Αρμένιους, που έπαιζαν στην έδρα τους, το παιχνίδι τελείωσε μόλις στο 3ο λεπτό, όταν και αποβλήθηκε με απευθείας κόκκινη κάρτα ο Γκορ Μαλακιάν. Στο επόμενο λεπτό ο Στάνκου άνοιξε το σκορ από τα 11 μέτρα, στο 12΄ τα μάτριξ έγραφαν 0-3 και η «σεμνή τελετή» είχε τελειώσει.