Στα χασομέρια νίκησε την Σλοβακία στη Τρνάβα η Αγγλία

Το γκολ του Ανταμ Λαλάνα στις καθυστερήσεις χάρισε τη μεγάλη νίκη στην Αγγλία στο «Σίτι Αρένα» της Τρνάβα επί της Σλοβακίας με 1-0 στην πρεμιέρα των αγώνων της προκριματικής φάσης του Μουντιάλ 2018. Η αποβολή του Σκρτελ στο 57′ έπαιξε καταλυτικό ρόλο στο να μπορέσουν τα «Τρία Λιοντάρια» να πάρουν το «τρίποντο» στο ντεμπούτο του Σαμ Αλαρντάις στον πάγκο τους.

Ένα ημίχρονο ήταν αρκετό για την παγκόσμια πρωταθλήτρια Γερμανία να πετύχει δύο γκολ στο «Ούλεβαλ» του Όσλο επί της Νορβηγίας και να φτάσει στο άνετο 3-0 επί των Σκανδιναβών στο ξεκίνημα των δύο ομάδων στον 5ο όμιλο των προκριματικών του Μουντιάλ 2018.

Η Σκωτία δυσκολεύτηκε για 55 λεπτά, αλλά μετά «ξεμπούκωσε» και με το χατ τρικ του Σνόντγκρας διέλυσε με 5-1 τη Μάλτα, η οποία κατέρρευσε μετά την αποβολή του Σαρουάνα στο 59΄. Οι γηπεδούχοι, μάλιστα, τελείωσαν το παιχνίδι με 9 παίκτες, καθώς στο 90΄+1 αποβλήθηκε και ο Γκαμπίν.

Τα αποτελέσματα και οι σκόρερ στις αναμετρήσεις της 1ης αγωνιστικής για την προκριματική φάση του Μουντιάλ 2018: