Champions League : Τρένο  η Μπενφίκα, το γύρισε η Σίτι

Δεύτερη αγωνιστική στους ομίλους του Champions League  και η ομάδα-φόβητρο της Ευρώπης αυτή τη στιγμή είναι η Μπενφίκα! Οι «Αετοί» της Λισαβόνας επικράτησαν με ανατροπή 2-1 της Γιουβέντους στο Τορίνο, επεκτείνοντας το απίστευτο σερί τους στις 12 συνεχόμενες νίκες από το ξεκίνημα της σεζόν. Την εις βάρος της κατάσταση κλήθηκε να ανατρέψει και η Μάντσεστερ Σίτι, που έχανε μέχρι το 80΄ από τη Ντόρτμουντ με το γκολ του Τζουντ Μπέλιγχαμ. Όμως μέσα σε τρία λεπτά οι Στόουνς και Χάαλαντ έδωσαν τη νίκη 2-1 στην ομάδα του Πεπ Γκουαρντιόλα. Τρίτη ανατροπή είχαμε και στη Χάιφα, με την Παρί να επικρατεί 3-1 της Μακάμπι με σκόρερ όλα τα μέλη της τρομερής τριπλέτας Μέσι-Μπαπέ-Νεϊμάρ.

Στο Λονδίνο ο Γκράχαμ Πότερ πραγματοποίησε το ντεμπούτο του στον πάγκο της Τσέλσι, αλλά δεν κατάφερε να το συνδυάσει με νίκη αφού η Σάλτσμπουργκ ισοφάρισε με τον Οκαφόρ (1-1) το γκολ του Στέρλινγκ.

Στη Γλασκώβη η Νάπολι χρειάστηκε την αποβολή ενός παίκτη (Τζέιμς Σαντς στο 59′) και δύο πέναλτι για να κάμψει την αντίσταση της Ρέιντζερς με 3-0. Μαλιστα το πρώτο πέναλτι με τον Ζιελίνσκι στο 59΄ αποκρούστηκε… δύο φορές (υπήρξε επανάληψη) από τον ΜακΓκρέγκορ. Όμως στο 68΄ ο Πολιτάνο ευστόχησε από τη «βούλα» και προς το τέλος οι Ρασπαντόρι, Ντομπελέ διαμόρφωσαν το τελικό σκορ.

Η Ντινάμο Ζάγκρεμπ άντεξε για ένα ημίχρονο, όμως στη συνέχεια «μίλησε» η φανέλα και η εμπειρία της Μίλαν που επικράτησε σχετικά άνετα με 3-1 και πάτησε στην κορυφή του 5ου ομίλου του Champions League. Στο ισόπαλο 1-1 έμεινε η Σαχτάρ με τη Σέλτικ στο “Wojska Polskiego” της Βαρσοβίας, αλλά διατηρήθηκε στο… ρετιρέ του 6ου ομίλου, μαζί με τη Ρεάλ Μαδρίτης που δυσκολεύτηκε αλλά «καθάρισε» στο τελευταίο δεκάλεπτο με 2-0 το ματς με τη Λειψία.

Η Μίλαν δυσκολεύτηκε στο πρώτο μέρος απέναντι στην αξιόμαχη και πολύ οργανωμένη Ντινάμο Ζάγκρεμπ, όμως στο 44′ το πέναλτι που κέρδισε ο Λεάο άλλαξε τις ισορροπίες.

Ο Ζιρού από τα έντεκα μέτρα έδωσε το προβάδισμα στους «ροσονέρι» στο 45′, με το Σαλεμάκερς να σκοράρει με την εκκίνηση του δευτέρου ημιχρόνου (47′) και να δίνει… αέρα νίκης στη Μίλαν. Η Ντινάμο μείωσε με τον Όρσιτς στο 56′, όμως ο Πομπέγκα με καταπληκτική εκτέλεση στο 77′ «σφράγισε» το τρίποντο για τη Μίλαν.

Στην Πολωνία (έδρα της Σαχτάρ λόγω της εμπόλεμης κατάστασης στην Ουκρανία μετά τη ρωσική εισβολή) η Σέλτικ ήταν καλύτερη στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα και προηγήθηκε στο 10′ με το αυτογκόλ του Μπονταρένκο. Η Σαχτάρ έφερε το ματς στα ίσα με τον Μούντρικ στο 29′ (1-1), το οποίο δεν άλλαξε ως το φινάλε παρά τις μεγάλες ευκαιρίες που έχασαν στο φινάλε οι Σκωτσέζοι. Ο Γιώργος Γιακουμάκης πέρασε αλλαγή στο 68ο λεπτό στη θέση του Φουρουχάσι.

Τα αποτελέσματα και οι σκόρερ της 2ης αγωνιστικής των ομίλων του Champions League: