Europa League: Με εκπλήξεις η πρεμιέρα

Η συντριβή (2-4) της περυσινής φιναλίστ του Conference League, Φέγενορντ, στο «Ολίμπικο» τη Λάτσιο και η εντός έδρας ήττα της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ από τη Ρεάλ Σοσιεδάδ ήταν τα πιο αξιοσημείωτα αποτελέσματα στην πρεμιέρα του εφετινού Europa League και στις αναμετρήσεις που ξεκίνησαν στις 22:00.

Ο αγώνας στην ιταλική πρωτεύουσα είχε κριθεί από το πρώτο ημίχρονο, διάστημα στο οποίο οι «Λατσιάλι» με έξοχη απόδοση καθήλωσαν το συγκρότημα του Ρότερνταμ και προηγήθηκαν με 3-0, για να κάνουν το 4-0 στις αρχές του β΄ ημιχρόνου. Στο «Ολντ Τράφορντ» οι Βάσκοι, από την πλευρά τους, έφτασαν στη μεγάλη νίκη με το γκολ που σημείωσε από τα 11 βήματα ο Μπράις Μέντεθ στο 59΄.

Στον όμιλο του Ολυμπιακού (7ος), η Φράιμπουργκ νίκησε δύσκολα με 2-1 την Καραμπάχ και μαζί με τους Γάλλους της Ναντ, που νίκησαν τους «ερυθρόλευκους» 2-1 στο «Μποζουάρ» με γκολ στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων, τέθηκαν επικεφαλής του γκρουπ.

Νωρίτερα και στους αγώνες που ξεκίνησαν στις 19:45, το περυσινό πάθημα (από την Μπόντο Γκλιμτ) δεν έγινε μάθημα στη Ρόμα του Ζοζέ Μουρίνιο, που αν και ισοφάρισε στο 86΄ τη Λουντογκόρετς «κατόρθωσε» να δεχθεί γκολ δύο λεπτά αργότερα και να ξεκινήσει με ήττα στη Βουλγαρία την πορεία της στο εφετινό Europa League και τον 3ο όμιλο, ενώ την ίδια ώρα η Μπέτις περνούσε άνετα (2-0) από τη Φινλανδία απέναντι στην Ελσίνκι.

Με δύο «διπλά» έκανε πρεμιέρα το 4ο γκρουπ. Η Σεντ Σιλουάζ απέδειξε ότι η περυσινή πορεία στο Βέλγιο μόνο τυχαία δεν ήταν, παίρνοντας μεγάλη νίκη στο Βερολίνο με αντίπαλο τη δυνατή Ουνιόν, ενώ το ίδιο έπραξε η Μπράγκα στη Σουηδία, απέναντι στη Μάλμο.

Οι Νορβηγοί της Μπόντο Γκλιμτ, που είχε «θαμπώσει» την Ευρώπη πέρυσι με την πορεία της, έφτασαν κοντά σε μια μεγάλη νίκη στο «Φίλιπς Στάντιον» επί της Αϊντχόφεν αλλά αρκέστηκαν στο βαθμό (1-1), αφού προηγουμένως έχασαν δύο πολύ μεγάλες ευκαιρίες στις καθυστερήσεις.

Αντίθετα, επίσης για τον 1ο όμιλο, η Άρσεναλ κατάφερε να ξεπεράσει τον «σκόπελο» της Ζυρίχης στην Ελβετία και τέθηκε επικεφαλής με το «καλημέρα».

Στο 2ο γκρουπ και οι δύο αγώνες κρίθηκαν στις καθυστερήσεις, με τις Φενέρμπαχτσε και Ρεν να φεύγουν νικήτριες στις αναμετρήσεις τους με Ντιναμό Κιέβου και ΑΕΚ Λάρνακας, αντίστοιχα.

Αποτελέσματα και σκόρερ:

1ος όμιλος

Αϊντχόφεν-Μπόντο Γκλιμτ       1-1

(62΄ Γκακπό – 44΄ Γκρόνμπαεκ)

Ζυρίχη-Άρσεναλ                1-2

(44΄ πεν. Κριεζίου – 17΄ Μαρκίνιος, 62΄ Ενκέτια)

2ος όμιλος

Φενέρμπαχτσε-Ντιναμό Κιέβου   2-1

(35΄ Ενρίκε, 90΄+3 Μπατουαγί – 64΄ Τσιγκάνκοφ)

ΑΕΚ Λάρνακας-Ρεν              1-2

(33΄ Όιερ – 29΄ Τεάτ, 90΄+4 Ασινιό)

3ος όμιλος

Ελσίνκι-Μπέτις                0-2

(45΄+3 πεν., 64΄ Χοσέ)

Λουντογκόρετς-Ρόμα            2-1

(72΄ Σόουζα, 88΄ Νονάτο – 86΄ Σομουρόντοφ)

Ομόνοια-Σερίφ Τίρασπολ        0-3

(2΄ Ακανμπί, 55΄ πεν. Ατιεμβέν, 76΄ Ντιόπ)

Μάντσεστερ Γ.-Σοσιεδάδ        0-1

(59΄ πεν. Μέντες)

6ος όμιλος

Στουρμ Γκρατς-Μίντιλαντ       1-0

(8΄ Εμέγκα)

Λάτσιο-Φέγενορντ              4-2

(4΄ Λ. Αλμπέρτο, 8΄ Φ. Άντερσον, 28΄, 63΄ Βεσίνο – 69΄ πεν. Χιμένες, 88΄ Ιντρίσι)

7ος όμιλος

Φράιμπουργκ-Καραμπάχ          2-1

(7΄ πεν. Γκρίφο, 15΄ Ντόαν – 39΄ Βέσοβιτς)

Ναντ-Ολυμπιακός               2-1

(32΄ Μοχάμεντ, 90΄+3 Γκεσάντ – 51΄ αυτ. Μουτουσαμί)

8ος όμιλος

Φερεντσβάρος-Τραμπζονσπόρ     3-2

(5΄, 44΄ πεν. Νγκουέν, 29΄ Τραορέ – 39΄ Γκόμες, 71΄ Μποζόκ)

Ερυθρός Αστέρας-Μονακό        0-1

(74΄ πεν. Εμπολό)

*** Λόγω του πολέμου στην Ουκρανία, η Ντιναμό Κιέβου θα δώσει τους εντός έδρας αγώνες της στην Κρακοβία.