«Το ψωμί στη ξενιτειά»: Επιστροφή Μανωλά στην Ενδεκάδα της Νάπολι με νίκη

Επέστρεψε ο Μανωλάς στην ενδεκάδα της Νάπολι και η ομάδα του πέτυχε μεγάλη εκτός έδρας νίκη επί της Μπενεβέντο με 1-2 αλλά δε φαίνεται να συγκινεί τον Ολλανδό προπονητή της Εθνικής Ελλάδος.
«Πενιχρή» ήταν η παραγωγικότητα των Ελλήνων ποδοσφαιριστών που παίζουν στα ευρωπαϊκά πρωταθλήματα. Με… φωτεινή εξαίρεση τον Μπάμπη Λυκογιάννη, οι Ελληνες «λεγεωνάριοι» έμειναν μακριά από τα αντίπαλα δίχτυα. Όμως το γκολ του αριστερού οπισθοφύλακα της Κάλιαρι, ήταν εντυπωσιακό, καθώς ο νεαρός άσος ανέλαβε την εκτέλεση φάουλ εκτός περιοχής και «σημάδεψε» ακριβώς στο αριστερό «παραθυράκι» του Κορντάζ. Ο Λυκογιάννης σκόραρε στο 25ο λεπτό, ισοφαρίζοντας την Κροτόνε και δίνοντας το έναυσμα για την ανατροπή, καθώς η ομάδα της Σαρδηνίας επικράτησε με 4-2.

Αναλυτικά η παρουσία των Ελλήνων ποδοσφαιριστών που αγωνίζονται στα πρωταθλήματα της «γηραιάς ηπείρου»:

ΑΓΓΛΙΑ:
Κώστας Τσιμίκας (Λίβερπουλ): Εκτός αποστολής.

Σωκράτης Παπασταθόπουλος (Αρσεναλ): Εκτός αποστολής.

ΙΤΑΛΙΑ:
Κώστας Μανωλάς (Νάπολι): Βασικός (90 λεπτά) στην εκτός έδρας νίκη με 2-1 επί της Μπενεβέντο.

Μπάμπης Λυκογιάννης (Κάλιαρι): Βασικός (αντικαταστάθηκε στο 81` από τον Κλαβάν) στην εντός έδρας νίκη με 4-2 επί της Κροτόνε. Παρατηρήθηκε με κίτρινη κάρτα. Στο 25ο λεπτό ισοφάρισε σε 1-1 με απ΄ ευθείας εκτέλεση φάουλ, δίνοντας το έναυσμα για την ανατροπή.

Γιώργος Κυριακόπουλος (Σασουόλο): Βασικός (αντικαταστάθηκε στο 74` από τον Ροτζέριο) στην εντός έδρας ισοπαλία 3-3 με την Τορίνο.

Γιώργος Βαγιαννίδης (Ιντερ): Εκτός αποστολής.

ΙΣΠΑΝΙΑ
Δημήτρης Σιόβας (Ουέσκα): Βασικός (90 λεπτά) στην εκτός έδρας ήττα με 4-1 από την Σοσιεδάδ.

ΓΕΡΜΑΝΙΑ
Στέφανος Καπίνο (Βέρντερ Βρέμης): Είδε από τον πάγκο την εντός έδρας ισοπαλία 1-1 με την Χοφενχάιμ.

Κώστας Σταφυλίδης (Χοφενχάιμ): Εκτός αποστολής.

Δημήτρης Λημνιός (Κολωνία): Αντικατέστησε στο 17` τον Εχιζμπούε, στην εκτός έδρας ισοπαλία 1-1 με την Στουτγκάρδη.

Κωνσταντίνος Μαυροπάνος (Στουτγκάρδη): Εκτός αποστολής.

ΓΑΛΛΙΑ
Ορέστης Καρνέζης (Λιλ): Εκτός αποστολής.

Τάσος Δώνης (Ρεμς): Εκτός αποστολής.

ΣΚΩΤΙΑ
Βασίλης Μπάρκας (Σέλτικ): Εκτός αποστολής.

ΠΟΛΩΝΙΑ
Κώστας Τριανταφυλλόπουλος (Πογκόν): Βασικός (90 λεπτά) στην εντός έδρας ισοπαλία με την Λέγκια Βαρσοβίας.

Γιάννης Μασούρας (Γκόρνικ): Η Γκόρνικ φιλοξενείται απόψε από την Βάρτα Πόζναν.

Στέφανος Ευαγγέλου (Γκόρνικ): Η Γκόρνικ φιλοξενείται απόψε από την Βάρτα Πόζναν.

ΚΑΤΑΡ
Γιάννης Φετφατζίδης (Αλ Κορ): Η Αλ Κορ φιλοξενείται απόψε από την Αλ Καρτιγιάθ.

ΚΥΠΡΟΣ
Μιχάλης Μανιάς (Ανόρθωση): Είδε από τον πάγκο την εντός έδρας νίκη με 2-0 επί του ΑΠΟΕΛ.

Νίκος Καλτσάς (Ανόρθωση): Βασικός (90 λεπτά) στην εντός έδρας νίκη με 2-0 επί του ΑΠΟΕΛ.

Γιώργος Γκαλίτσιος (Ανόρθωση): Βασικός (90 λεπτά) στην εντός έδρας νίκη με 2-0 επί του ΑΠΟΕΛ.

Γιάννης Γιαννιώτας (Απόλλων Λεμεσού): Εκτός αποστολής.

Χάρης Μαυρίας (Ομόνοια): Βασικός (90 λεπτά) στην εντός έδρας «λευκή» ισοπαλία με το Παραλίμνι. Παρατηρήθηκε με κίτρινη κάρτα.

Γιώργος Βαλεριάνος (Πάφος): Εκτός αποστολής.

ΣΟΥΗΔΙΑ
Γιάννης Ανέστης (Γκέτεμποργκ): Βασικός (90 λεπτά) στην εκτός έδρας ήττα με 3-1 από την Μάλμε.

ΠΟΡΤΟΓΑΛΙΑ
Ανδρέας Σάμαρης (Μπενφίκα): Η Μπενφίκα φιλοξενεί απόψε την Μπελενένσες.

Οδυσσέας Βλαχοδήμος (Μπενφίκα): Η Μπενφίκα φιλοξενεί απόψε την Μπελενένσες.

ΟΛΛΑΝΔΙΑ
Γιώργος Γιακουμάκης (Φένλο): Βασικός (αντικαταστάθηκε στο 79` από τον Εσανούσι) στην εντός έδρας συντριβή με 13-0 από τον Αγιαξ.

Βαγγέλης Παυλίδης (Βίλεμ): Βασικός (90 λεπτά) στην εκτός έδρας ισοπαλία 0-0 με την Τσβόλε.

Λάζαρος Λάμπρου (Τβέντε): Αντικατέστησε στο 62` τον Τσέρνι στην εκτός έδρας ήττα με 2-1 από την Ουτρέχτη.

Τζέιμς Ευμορφίδης (Βάαλβικ): Εκτός αποστολής.

Κωνσταντίνος Λάμπρου (Βάαλβικ): Βασικός (90 λεπτά) στην εντός έδρας ισοπαλία 2-2 με την Φέγενορντ.

Παντελής Χατζηδιάκος (Αλκμααρ): Βασικός (90 λεπτά) στην εκτός έδρας ισοπαλία 2-2 με την Ντεν Χάαγκ.

Λάζαρος Ρότα (Φορτούνα Σιτάρντ): Αντικατέστησε στο 46` τον Κοξ, στην εντός έδρας ήττα με 3-1 από την Γκρόνινγκεν.

Νίκος Καρέλης (Ντεν Χάαγκ): Αντικατέστησε στο 71` τον Αρβελέρ στην εντός έδρας ισοπαλία 2-2 με την Αλκμααρ.

ΒΕΛΓΙΟ:
Στέργος Μαρίνος (Σαρλερουά): Δεν είχε αγωνιστικές υποχρεώσεις.

ΔΑΝΙΑ
Κάρλος Ζέκα (Κοπεγχάγη): Βασικός (90 λεπτά) στην εκτός έδρας νίκη με 1-0 επί της Ααρχους. Παρατηρήθηκε με κίτρινη κάρτα.

Μάριος Οικονόμου (Κοπεγχάγη): Είδε από τον πάγκο την εκτός έδρας νίκη με 1-0 επί της Ααρχους.

ΑΥΣΤΡΙΑ
Ταξιάρχης Φούντας (Ραπίντ Βιέννης): Εκτός αποστολής.

ΡΟΥΜΑΝΙΑ
Νίκος Μπαξεβάνος (Πόλι Ιάσι): Βασικός (90 λεπτά) στην εκτός έδρας ήττα με 4-0 από την Αστρα Τζιούρτζιου.

Αρης Σοϊλέδης (Στεάουα Βουκουρεστίου): Η Στεάουα υποδέχεται απόψε την Χερμανστάντ.

ΟΥΓΓΑΡΙΑ
Γιώργος Κουτρουμπής (Ουϊπεστ): Βασικός (αντικαταστάθηκε στο 85` από τον Μάτε, στην εκτός έδρας ήττα με 2-0 από την Φερεντσβάρος.

ΤΟΥΡΚΙΑ
Δημήτρης Πέλκας (Φενερμπαχτσέ): Βασικός (αντικαταστάθηκε στο 71` από τον Γιαντάς) στην εντός έδρας νίκη με 3-1 επί της Τραμπζονσπόρ. Παρατηρήθηκε με κίτρινη κάρτα.

Γιώργος Τζαβέλας (Αλανιασπόρ): Βασικός (90 λεπτά) στην εντός έδρας νίκη με 2-0 επί της Καραγκιουμρούκ.

Τάσος Μπακασέτας (Αλανιασπόρ): Βασικός (αντικαταστάθηκε στο 88` από τον Ακσόϊ) στην εντός έδρας νίκη με 2-0 επί της Καραγκιουμρούκ.

Μανώλης Σιώπης (Αλανιασπόρ): Βασικός (90 λεπτά) στην εντός έδρας νίκη με 2-0 επί της Καραγκιουμρούκ.

Δημήτρης Κολοβέτσιος (Καϊσερισπόρ): Δεν είχε αγωνιστικές υποχρεώσεις.

Στέλιος Κίτσιου (Ανκαραγκουτσού): Δεν είχε αγωνιστικές υποχρεώσεις.

Αλέξανδρος Κατράνης (Χαταγιασπορ): Δεν είχε αγωνιστικές υποχρεώσεις.

Δημήτρης Χατζηϊσαϊας (Ριζεσπόρ): Η Ριζεσπόρ φιλοξενείται απόψε από την Σιβασπόρ.