«Το ψωμί στη ξενιτειά»: Συνεχίζει να πυροβολεί ο Γιακουμάκης – Πήρε χρόνο συμμετοχής ο Καρέλης

«Δίχτυα βρήκε» για ακόμη μία φορά ο Γιώργος Γιακουμάκης, ο οποίος με πέναλτι στα τελευταία λεπτά, χάρισε στην Φένλο τον βαθμό της ισοπαλίας στον εκτός έδρας «εμφύλιο» με την Αλκμααρ του Παντελή Χατζηδιάκου.
Το ντεμπούτο με γκολ του Δημήτρη Πέλκα στα γήπεδα της Τουρκίας και το χατ-τρικ του Μιχάλη Μανιά στην Κύπρο, ήταν τα σημαντικότερα «επιτεύγματα» των «λεγεωνάριων» στην Ευρώπη, για το ποδοσφαιρικό τριήμερο που προηγήθηκε. Ο βραχύσωμος επιθετικός, ο οποίος πήγε από τον ΠΑΟΚ στην Φενερμπαχτσέ, εδραίωσε την νίκη της ομάδας του στην έδρα της Γκιοζτεπέ, ενώ ο Μανιάς οδήγησε την Ανόρθωση σε μία άνετη εκτός έδρας επικράτηση επί της Νέα Σαλαμίνας με 4-1.

Αναλυτικά η παρουσία των Ελλήνων ποδοσφαιριστών που αγωνίζονται στα πρωταθλήματα της «γηραιάς ηπείρου»:

ΑΓΓΛΙΑ:
Κώστας Τσιμίκας (Λίβερπουλ): Εκτός αποστολής.

Σωκράτης Παπασταθόπουλος (Αρσεναλ): Εκτός αποστολής.

ΙΤΑΛΙΑ:
Κώστας Μανωλάς (Νάπολι): Βασικός (90 λεπτά) στην εντός έδραςνίκη με 4-1 επί της Αταλάντα.

Μπάμπης Λυκογιάννης (Κάλιαρι): Βασικός (90 λεπτά) στην εκτός έδρας νίκη με 3-2 επί της Τορίνο. Παρατηρήθηκε με κίτρινη κάρτα.

Γιώργος Κυριακόπουλος (Σασουόλο): Βασικός (90 λεπτά) στην εκτός έδρας νίκη με 4-3 επί της Μπολόνια.

Γιώργος Βαγιαννίδης (Ιντερ): Εκτός αποστολής.

ΙΣΠΑΝΙΑ
Δημήτρης Σιόβας (Ουέσκα): Βασικός (90 λεπτά) στην εντός έδρας ισοπαλία 2-2 με την Βαγιαδολίδ.

ΓΕΡΜΑΝΙΑ
Στέφανος Καπίνο (Βέρντερ Βρέμης): Είδε από τον πάγκο την εκτός έδρας ισοπαλία 1-1 με την Φράϊμπουργκ.

Κώστας Σταφυλίδης (Χοφενχάιμ): Εκτός αποστολής.

Δημήτρης Λημνιός (Κολωνία): Είδε από τον πάγκο, την εντός έδρας ισοπαλία 1-1 με την Αϊντραχτ Φρανκφούρτης.

Κωνσταντίνος Μαυροπάνος (Στουτγκάρδη): Εκτός αποστολής.

ΓΑΛΛΙΑ
Ορέστης Καρνέζης (Λιλ): Εκτός αποστολής.

Τάσος Δώνης (Ρεμς): Αντικατέστησε στο 81` τον Σέρχουϊς, στην εντός έδρας ήττα με 3-1 από την Λοριάν. Αποβλήθηκε στο τελευταίο λεπτό του αγώνα, επειδή ανέτρεψε αντίπαλο.

ΣΚΩΤΙΑ
Βασίλης Μπάρκας (Σέλτικ): Βασικός (90 λεπτά) στην εντός έδρας ήττα με 2-0 από την Ρέϊντζερς.

ΠΟΛΩΝΙΑ
Κώστας Τριανταφυλλόπουλος (Πογκόν): Η Πογκόν φιλοξενείται απόψε από την Λεχ Πόζναν.

Γιάννης Μασούρας (Γκόρνικ): Αντικατέστησε στο 37` τον Κούμπιτσα στην εντός έδρας ήττα από την Ρακόφ με 3-1.

Στέφανος Ευαγγέλου (Γκόρνικ): Αντικατέστησε στο 46` τον Πάλουζεκ στην εντός έδρας ήττα από την Ρακόφ με 3-1.

ΚΑΤΑΡ
Γιάννης Φετφατζίδης (Αλ Κορ): Εκτός αποστολής.

ΚΥΠΡΟΣ
Μιχάλης Μανιάς (Ανόρθωση): Βασικός (90 λεπτά) στην εκτός έδρας νίκη με 4-1 επί της Νέας Σαλαμίνας. Πέτυχε χατ-τρικ (10`πεν, 14`, 55` πεν) οδηγώντας την ομάδα του σε μία άνετη νίκη.

Νίκος Καλτσάς (Ανόρθωση): Εκτός αποστολής.

Γιώργος Γκαλίτσιος (Ανόρθωση): Βασικός (90 λεπτά) στην εκτός έδρας νίκη με 4-1 επί της Νέας Σαλαμίνας.

Γιάννης Γιαννιώτας (Απόλλων Λεμεσού): Ο Απόλλων Λεμεσού φιλοξενείται απόψε από τον Ολυμπιακό Λευκωσίας.

Χάρης Μαυρίας (Ομόνοια): Είδε από τον πάγκο την εκτός έδρας νίκη με 2-1 επί του Εθνικού Αχνας.

Γιώργος Βαλεριάνος (Πάφος): Βασικός (αντικαταστάθηκε στο 77` από τον Αντωνίου), στην εκτός έδρας νίκη με 1-0 επί του ΑΠΟΕΛ.

ΣΟΥΗΔΙΑ
Γιάννης Ανέστης (Γκέτεμποργκ): Βασικός (90 λεπτά) στην εκτός έδρας ήττα με 2-0 από την ΑΙΚ Στοκχόλμης.

ΠΟΡΤΟΓΑΛΙΑ
Ανδρέας Σάμαρης (Μπενφίκα): Εκτός αποστολής.

Οδυσσέας Βλαχοδήμος (Μπενφίκα): Βασικός (90 λεπτά) στην εκτός έδρας νίκη με 3-0 επί της Ρίο Αβε.

ΟΛΛΑΝΔΙΑ
Γιώργος Γιακουμάκης (Φένλο): Βασικός (90 λεπτά) στην εκτός έδρας ισοπαλία 2-2 με την Αλκμααρ. Στο 88ο λεπτό ευστόχησε σε πέναλτι, διαμορφώνοντας το τελικό σκορ.

Βαγγέλης Παυλίδης (Βίλεμ): Βασικός (90 λεπτά) στην εντός έδρας ήττα από την Τβέντε με 3-0.

Λάζαρος Λάμπρου (Τβέντε): Αντικατέστησε στο 66` τον Μένινγκ στην εκτός έδρας νίκη με 3-0 επί της Βίλεμ. Παρατηρήθηκε με κίτρινη κάρτα.

Τζέιμς Ευμορφίδης (Βάαλβικ): Εκτός αποστολής.

Κωνσταντίνος Λάμπρου (Βάαλβικ): Βασικός (90 λεπτά) στην εκτός έδρας νίκη με 1-0 επί της Αλμέλο.

Παντελής Χατζηδιάκος (Αλκμααρ): Αντικατέστησε στο 63` τον Κάρλσον στην εντός έδρας ισοπαλία 2-2 με την Φένλο.

Λάζαρος Ρότα (Φορτούνα Σιτάρντ): Βασικός (90 λεπτά) στην εκτός έδρας ισοπαλία 2-2 με την Εμεν.

Νίκος Καρέλης (Ντεν Χάαγκ): Αντικατέστησε στο 68` τον Κάτιτς στην εντός έδρας ήττα με 2-0 από την Φίτεσε.

ΒΕΛΓΙΟ:
Στέργος Μαρίνος (Σαρλερουά): Εκτός αποστολής.

ΔΑΝΙΑ
Κάρλος Ζέκα (Κοπεγχάγη): Βασικός (90 λεπτά) στην εντός έδρας ήττα με 2-1 από την Ααλμποργκ.

Μάριος Οικονόμου (Κοπεγχάγη): Αντικατέστησε στο 87` τον Μπιελ στην εντός έδρας ήττα από την Ααλμποργκ με 2-1.

ΑΥΣΤΡΙΑ
Ταξιάρχης Φούντας (Ραπίντ Βιέννης): Εγινε αγωνιστική για το κύπελλο και ήταν εκτός αποστολής στην εκτός έδρας νίκη με 5-1 επί της Νόϊσταντ.

ΡΟΥΜΑΝΙΑ
Νίκος Μπαξεβάνος (Πόλι Ιάσι): Βασικός (90 λεπτά) στην εντός έδρας ήττα με 4-1 από την Σεπσί.

ΟΥΓΓΑΡΙΑ
Γιώργος Κουτρουμπής (Ουϊπεστ): Εκτός αποστολής.

ΤΟΥΡΚΙΑ
Δημήτρης Πέλκας (Φενερμπαχτσέ): Βασικός (αντικαταστάθηκε στο 70` από τον Γκιουμούς). Στο 51ο λεπτό, σημείωσε το τρίτο γκολ της ομάδας του, στην εκτός έδρας νίκη με 3-2 επί της Γκιοζτεπέ.

Γιώργος Τζαβέλας (Αλανιασπόρ): Η Αλανσιασπόρ φιλοξενείται απόψε από την Γαλατασαράϊ.

Τάσος Μπακασέτας (Αλανιασπόρ): Η Αλανσιασπόρ φιλοξενείται απόψε από την Γαλατασαράϊ.

Μανώλης Σιώπης (Αλανιασπόρ): Η Αλανσιασπόρ φιλοξενείται απόψε από την Γαλατασαράϊ.

Δημήτρης Κολοβέτσιος (Καϊσερισπόρ): Βασικός (90 λεπτά) στην εντός έδρας ήττα με 3-1 από την Σιβασπόρ.

Στέλιος Κίτσιου (Ανκαραγκουτσού): Βασικός (90 λεπτά) στην εκτός έδρας ήττα με 5-3 από την Ριζεσπρό.

Αλέξανδρος Κατράνης (Χαταγιασπορ): Δεν είχε αγωνιστικές υποχρεώσεις.

Δημήτρης Χατζηϊσαϊας (Ριζεσπόρ): Εκτός αποστολής.