«Το ψωμί στη ξενιτειά»: Ξανακτύπησαν, Γιακουμάκης, Παυλίδης

Αξιοσημείωτη ήταν η «ελληνική» παρουσία στα γήπεδα της Ευρώπης, το ποδοσφαιρικό τριήμερο που προηγήθηκε. Ο Τάσος Μπακασέτας με την Αλανιασπόρ (6-0 την Χαταγιασπόρ), ο Ταξιάρχης Φούντας με την Ραπίντ Βιένης (3-0 την ΛΑΣΚ Λίντσερ), ο Γιώργος Γιακουμάκης για την Φένλο κι ο Βαγγέλης Παυλίδης για την Βίλεμ, «βρήκαν δίχτυα», αλλά μόνο οι πρώτοι δύο γεύθηκαν την χαρά της νίκης. Αντίθετα, οι άλλοι δύο έφυγαν από το γήπεδο χωρίς βαθμό, καθώς ο Γιακουμάκης ισοφάρισε για την Φένλο που ηττήθηκε με 2-1 από την Ντεν Χααγκ, ενώ ο Παυλίδης άνοιξε το σκορ, αλλά η Βίλεμ ηττήθηκε με 4-1 από την Φέγενορντ.

Αναλυτικά η παρουσία των Ελλήνων ποδοσφαιριστών που αγωνίζονται στα πρωταθλήματα της «γηραιάς ηπείρου»:
ΑΓΓΛΙΑ
Κώστας Τσιμίκας (Λίβερπουλ): Εκτός αποστολής.
Σωκράτης Παπασταθόπουλος (Αρσεναλ): Εκτός αποστολής.
Παναγιώτης Ρέτσος (Σέφιλντ Γιουνάϊτεντ): Εκτός αποστολής.

ΙΤΑΛΙΑ
Κώστας Μανωλάς (Νάπολι): Ο αγώνας με την Γιουβέντους δε διεξήχθη.
Μπάμπης Λυκογιάννης (Κάλιαρι): Βασικός (90 λεπτά) στην εκτός έδρας ήττα με 5-2 από την Αταλάντα.
Γιώργος Κυριακόπουλος (Σασουόλο): Αντικατέστησε στο 53` τον Μουλντούρ στην εντός έδρας νίκη με 4-1 επί της Κροτόνε.
Γιώργος Βαγιαννίδης (Ιντερ): Εκτός αποστολής.

ΙΣΠΑΝΙΑ
Δημήτρης Σιόβας (Ουέσκα): Βασικός (90 λεπτά) στην εκτός έδρας ισοπαλία 0-0 με την Ελτσε.

ΓΕΡΜΑΝΙΑ
Στέφανος Καπίνο (Βέρντερ Βρέμης): Είδε από τον πάγκο την εντός έδρας νίκη με 1-0 επί της Αρμίνια Μπίλεφελντ.
Κώστας Σταφυλίδης (Χοφενχάιμ): Εκτός αποστολής.
Δημήτρης Λημνιός (Κολωνία): Αντικατέστησε στο 66` τον Εχιζίμπουε στην εντός έδρας ήττα με 3-1 από την Γκλάντμπαχ.
Κωνσταντίνος Μαυροπάνος (Σουτγκάρδη): Βασικός (αντικαταστάθηκε στο 70` από τον Λεμέντ) στην εντός έδρας ισοπαλία 1-1 με την Λεβερκούζεν.

ΓΑΛΛΙΑ
Ορέστης Καρνέζης (Λιλ): Είδε από τον πάγκο την εκτός έδρας νίκη με 3-0 επί της Στρασμπούρ.
Τάσος Δώνης (Ρεμς): Είδε από τον πάγκο την εκτός έδρας ισοπαλία 2-2 με την Ρεν.

ΣΚΩΤΙΑ
Βασίλης Μπάρκας (Σέλτικ): Βασικός (90 λεπτά) στην εκτός έδρας νίκη με 2-0 επί της Σεντ Τζόνστον.

ΠΟΛΩΝΙΑ
Κώστας Τριανταφυλλόπουλος (Πογκόν): Δεν είχε αγωνιστικές υποχρεώσεις.
Γιάννης Μασούρας (Γκόρνικ): Βασικός (αντικαταστάθηκε στο 65` από τον Σκίσλακ) στην εκτός έδρας ήττα με 2-0 από την Ζαγκλέμπιε Λιούμπιν.

ΚΥΠΡΟΣ
Μιχάλης Μανιάς (Ανόρθωση): Είδε από τον πάγκο την εντός έδρας νίκη με 2-0 επί του Ολυμπιακού Λευκωσίας.
Νίκος Καλτσάς (Ανόρθωση): Εκτός αποστολής.
Γιώργος Γκαλίτσιος (Ανόρθωση): Αντικατέστησε στο 43` τον Χαμπαρτζουμιάν στην εντός έδρας νίκη με 2-0 επί του Ολυμπιακού Λευκωσίας.
Γιάννης Γιαννιώτας (Απόλλων Λεμεσού): Βασικός (αντικαταστάθηκε στο 59` από τον Γκακπέ) στην εντός έδρας νίκη με 2-1 επί του Εθνικού Αχνας.
Χάρης Μαυρίας (Ομόνοια): Είδε από τον πάγκο την εντός έδρας νίκη με 3-0 επί της ΑΕΛ Λεμεσού.
Βαγγέλης Οικονόμου (Καρμιώτισσα): Βασικός (90 λεπτά) στην εκτός έδρας ισοπαλία 3-3 με την Δόξα Κατωκοπιάς.
Κενάν Μπαργκάν (Καρμιώτισσα): Είδε από τον πάγκο την εκτός έδρας ισοπαλία 3-3 με την Δόξα Κατωκοπιάς.
Γιώργος Βαλεριάνος (Πάφος): Εκτός αποστολής.

ΣΟΥΗΔΙΑ
Γιάννης Ανέστης (Γκέτεμποργκ): Βασικός (90 λεπτά) στην ενός έδρας νίκη με 1-0 επί της Βάρμπεργκς.

ΠΟΡΤΟΓΑΛΙΑ
Ανδρέας Σάμαρης (Μπενφίκα): Εκτός αποστολής.
Οδυσσέας Βλαχοδήμος (Μπενφίκα): Βασικός (90 λεπτά) στην εντός έδρας νίκη με 3-2 επί της Φαρένσε.

ΟΛΛΑΝΔΙΑ
Γιώργος Γιακουμάκης (Φένλο): Βασικός (90 λεπτά) στην εντός έδρας ήττα με 2-1 από την Ντεν Χάαγκ. Μόλις στο 5ο λεπτό σημείωσε το πρώτο γκολ του αγώνα και μοναδικό της ομάδας του.
Βαγγέλης Παυλίδης (Βίλεμ): Βασικός (90 λεπτά) στην εντός έδρας ήττα από την Φέγενορντ με 4-1. Στο 13ο λεπτό άνοιξε το σκορ για τους γηπεδούχους.
Λάζαρος Λάμπρου (Τβέντε): Αντικατέστησε στο 74` τον Μένινγκ στην εντός έδρας ισοπαλία 1-1 με την Εμεν.
Τζέιμς Ευμορφίδης (Βάαλβικ): Η αναμέτρηση με την Τσβόλε δεν διεξήχθη.
Κωνσταντίνος Λάμπρου (Βάαλβικ): Η αναμέτρηση με την Τσβόλε δεν διεξήχθη.
Παντελής Χατζηδιάκος (Αλκμααρ): Βασικός (αντικαταστάθηκε στο 78` από τον Λέουβιν) στην εκτός έδρας ισοπαλία 4-4 με την Σπάρτα Ρότερνταμ.
Λάζαρος Ρότα (Φορτούνα Σιτάρντ): Βασικός (αντικαταστάθηκε στο 87` από τον Νιναϊ) στην εκτός έδρας ήττα με 2-0 από την Αϊντχόφεν.

ΒΕΛΓΙΟ
Στέργος Μαρίνος (Σαρλερουά): Εκτός αποστολής.

ΔΑΝΙΑ
Κάρλος Ζέκα (Κοπεγχάγη): Βασικός (90 λεπτά) στην εντός έδρας νίκη με 3-2 επί της Νόρτζελαντ. Παρατηρήθηκε με κίτρινη κάρτα.

Μάριος Οικονόμου (Κοπεγχάγη): Αντικατέστησε στο 63` τον Μπιέλαντ στην εντός έδρας νίκη με 3-2 επί της Νόρτζελαντ. Παρατηρήθηκε με κίτρινη κάρτα.

ΑΥΣΤΡΙΑ
Ταξιάρχης Φούντας (Ραπίντ Βιέννης): Βασικός (αντικαταστάθηκε στο 81` από τον Κιταγκάουα)στην εντός έδρας νίκη με 3-0 επί της ΛΑΣΚ Λίντσερ. Στο 22ο λεπτό έδωσε «αέρα» δύο τερμάτων στην ομάδα του, σκοράροντας για ακόμη μία φορά με τα «χρώματα» της Ραπίντ.

ΡΟΥΜΑΝΙΑ
Νίκος Μπαξεβάνος (Πόλι Ιάσι): Βασικός (90 λεπτά) στην εκτός έδρας ήττα με 1-0 από την Κραϊόβα.

ΟΥΓΓΑΡΙΑ
Γιώργος Κουτρουμπής (Ουϊπεστ): Εκτός αποστολής.

ΤΟΥΡΚΙΑ
Γιώργος Τζαβέλας (Αλανιασπόρ): Βασικός (90 λεπτά) στην εντός έδρας νίκη με 6-0 επί της Χαταγιασπόρ.
Τάσος Μπακασέτας (Αλανιασπόρ): Βασικός (αντικαταστάθηκε στο 75` από τον Γκιουλάϊ) στην εντός έδρας νίκη με 6-0 επί της Χαταγιασπόρ. Στο 18ο λεπτό «άνοιξε τον δρόμο» για την εμφατική νίκη της ομάδας του.
Μανώλης Σιώπης (Αλανιασπόρ): Βασικός (90 λεπτά) στην εντός έδρας νίκη με 6-0 επί της Χαταγιασπόρ.
Δημήτρης Κολοβέτσιος (Καϊσερισπόρ): Βασικός (90 λεπτά) στην εκτός έδρας νίκη με 1-0 επί της Ανκαραγκουτζού.
Στέλιος Κίτσιου (Ανκαραγκουτσού): Βασικός (90 λεπτά) στην εντός έδρας ήττα με 1-0 από την Καϊσερισπόρ.
Αλέξανδρος Κατράνης (Χαταγιασπορ): Είδε από τον πάγκο την εκτός έδρας ήττα με 6-0 από την Αλανιασπόρ.
Δημήτρης Χατζηϊσαϊας (Ριζεσπόρ): Εκτός αποστολής.