«Το ψωμί στη ξενιτειά»: Δυο ακόμη τέρματα από τον Παυλίδη

Σε εξαιρετική κατάσταση βρίσκεται ο Βαγγέλης Παυλίδης. Ο διεθνής επιθετικός της Βίλεμ, ήταν ο «λεγεωνάριος» που ξεχώρισε στα ευρωπαϊκά πρωταθλήματα, καθώς σημείωσε δύο τέρματα (46`, 84`) στην ευρεία νίκη της ομάδας επί της Αλμέλο με 4-0.

Παράλληλα, ο Σωκράτης Παπασταθόπουλος τελεί εν αναμονή την μεταγραφής του Καλιντού Κουλιμπαλί, προκειμένου να υπογράψει στην Νάπολι και να πλαισιώσει τον Κώστα Μανωλά, που ήταν για άλλη μία φορά βασικός στους «παρτενοπέϊ». Ο Κώστας Τσιμίκας περιμένει το ντεμπούτο του με την ιστορική φανέλα της Λίβερπουλ, καθώς έμεινε στον πάγκο στο ντέρμπι με την Τσέλσι, την ώρα που η Σέλτικ «πιάνει κορυφή» στην Σκωτία με τον Βασίλη Μπάρκα βασικό και αναντικατάστατο, ανάμεσα στα δοκάρια.

Αναλυτικά η παρουσία των Ελλήνων ποδοσφαιριστών που αγωνίζονται στα πρωταθλήματα της «γηραιάς ηπείρου»:

ΑΓΓΛΙΑ:
Κώστας Τσιμίκας (Λίβερπουλ): Είδε από τον πάγκο την εκτός έδρας νίκη με 2-0 επί της Τσέλσι.

Σωκράτης Παπασταθόπουλος (Αρσεναλ): Εκτός αποστολής.

Παναγιώτης Ρέτσος (Σέφιλντ Γιουνάϊτεντ): Η Σέφιλντ Γιουνάϊτεντ φιλοξενείται απόψε από την Αστον Βίλα.

ΙΤΑΛΙΑ:
Κώστας Μανωλάς (Νάπολι): Βασικός (90 λεπτά) στην εκτός έδρας νίκη επί της Πάρμα με 2-0.

Μπάμπης Λυκογιάννης (Κάλιαρι): Βασικός (90 λεπτά) στην εκτός έδρας ισοπαλία 1-1 με την Σασουόλο.

Γιώργος Κυριακόπουλος (Σασουόλο): Αντικατέστησε στο 61` τον Ροζτέριο στην εντός έδρας ισοπαλία 1-1 με την Κάλιαρι.

Γιώργος Βαγιαννίδης (Ιντερ): Δεν είχε αγωνιστικές υποχρεώσεις.

ΙΣΠΑΝΙΑ
Δημήτρης Σιόβας (Ουέσκα): Βασικός (90 λεπτά) στην εντός έδρας ήττα με 2-0 από την Κάντιθ. Παρατηρήθηκε με κίτρινη κάρτα.

ΓΕΡΜΑΝΙΑ
Στέφανος Καπίνο (Βέρντερ Βρέμης): Είδε από τον πάγκο την εντός έδρας ήττα με 4-1 από την Χέρτα Βερολίνου.

Κώστας Σταφυλίδης (Χοφενχάιμ): Εκτός αποστολής.

Κωνσταντίνος Μαυροπάνος (Σουτγκάρδη): Εκτός αποστολής.

ΓΑΛΛΙΑ
Ορέστης Καρνέζης (Λιλ): Εκτός αποστολής.

Τάσος Δώνης (Ρεμς): Είδε από τον πάγκο την εκτός έδρας ήττα με 2-1 από την Μετζ.

ΣΚΩΤΙΑ
Βασίλης Μπάρκας (Σέλτικ): Βασικός (90 λεπτά) στην εντός έδρας νίκη με 3-2 επί της Λίβινγκστον.

ΠΟΛΩΝΙΑ
Κώστας Τριανταφυλλόπουλος (Πογκόν): Βασικός (90 λεπτά) στην εντός έδρας νίκη με 1-0 επί της Σλάσκ.

Γιάννης Μασούρας (Γκόρνικ): Βασικός (90 λεπτά) στην εκτός έδρας νίκη με 3-1 επί της Λέγκια Βαρσοβίας.

ΚΥΠΡΟΣ
Μιχάλης Μανιάς (Ανόρθωση): Εκτός αποστολής.

Νίκος Καλτσάς (Ανόρθωση): Είδε από τον πάγκο την εντός έδρας ήττα με 3-1 από τον Απόλλωνα Λεμεσού.

Γιώργος Γκαλίτσιος (Ανόρθωση): Βασικός (αντικαταστάθηκε στο 46` από τον Χαμπαρτζουμιάν) στην εντός έδρας ήττα με 3-1 από τον Απόλλωνα Λεμεσού.

Γιάννης Γιαννιώτας (Απόλλων Λεμεσού): Βασικός (αντικαταστάθηκε στο 72` από τον Λάρσον) στην εκτός έδρας νίκη με 3-1 επί της Ανόρθωσης.

Χάρης Μαυρίας (Ομόνοια): Βασικός (90 λεπτά) στην εντός έδρας νίκη με 2-1 επί της ΑΕΚ Λάρνακας.

Κώστας Χρήστου (Ομόνοια): Είδε από τον πάγκο την εντός έδρας νίκη με 2-1 επί της ΑΕΚ Λάρνακας.

Βαγγέλης Οικονόμου (Καρμιώτισσα): Βασικός (90 λεπτά) στην εκτός έδρας ήττα από την ΑΕΛ Λεμεσού με 3-1.

Κενάν Μπαργκάν (Καρμιώτισσα): Αντικατέστησε στο 74` τον Χατζηβασίλη, στην εκτός έδρας ήττα με 3-1 από την ΑΕΛ Λεμεσού.

Δημήτρης Κυριακίδης (Καρμιώτισσα): Είδε από τον πάγκο την εκτός έδρας ήττα με 3-1 από την ΑΕΛ Λεμεσού.

Γιώργος Βαλεριάνος (Πάφος): Βασικός (90 λεπτά) στην εντός έδρας ισοπαλία 2-2 με τον Εθνικό Αχνας.

Κυριάκος Στρατιάδης (Εθνικός Αχνας): Είδε από τον πάγκο την εκτός έδρας ισοπαλία 2-2 με την Πάφο.

Παύλος Κυριακίδης (Ερμής Αραδίπππου): Βασικός (90 λεπτά) στην εντός έδρας ήττα από τον Ολυμπιακό Λευκωσίας με 1-0.

Γιάννης Φιρινίδης (Ερμής Αραδίππου): Είδε από τον πάγκο την εντός έδρας ήττα από τον Ολυμπιακό Λευκωσίας με 1-0.

Βασίλης Καραγκούνης (Ερμής Αραδίππου): Είδε από τον πάγκο την εντός έδρας ήττα από τον Ολυμπιακό Λευκωσίας με 1-0.

Βασίλης Βαλιάνος (Ερμής Αραδίππου): Αντικατέστησε στο 68` τον Δημητρίου στην εντός έδρας ήττα από τον Ολυμπιακό Λευκωσίας με 1-0.

Ηρακλής Γαρουφαλιάς (Ολυμπιακός Λευκωσίας): Αντικατέστησε στο 85` τον Καμπρέρα, στην εκτός έδρας νίκη με 1-0 επί του Ερμή Αραδίππου.

Χρήστος Καρανταής (Ολυμπιακός Λευκωσίας): Είδε από τον πάγκο την εκτός έδρας νίκη με 1-0 επί του Ερμή Αραδίππου.

ΣΟΥΗΔΙΑ
Γιάννης Ανέστης (Γκέτεμποργκ): Βασικός (90 λεπτά) στην εντός έδρας ήττα με 2-1 από την Καλμάρ.

ΠΟΡΤΟΓΑΛΙΑ
Ανδρέας Σάμαρης (Μπενφίκα): Εκτός αποστολής.

Οδυσσέας Βλαχοδήμος (Μπενφίκα): Βασικός (90 λεπτά) στην εκτός έδρας νίκη με 5-1 επί της Φαμαλικάο.

ΟΛΛΑΝΔΙΑ
Γιώργος Γιακουμάκης (Φένλο): Βασικός (αντικαταστάθηκε στο 79` από τον Αρίας) στην εντός έδρας ισοπαλία 1-1 με την Ουτρέχτη.

Βαγγέλης Παυλίδης (Βίλεμ): Βασικός (90 λεπτά) στην εντός έδρας νίκη με 4-0 επί της Αλμέλο. Πέτυχε το πρώτο γκολ της ομάδας του (46`) και διαμόρφωσε το τελικό σκορ στο 84ο λεπτό.

Λάζαρος Λάμπρου (Τβέντε): Αντικατέστησε στο 71` τον Μένιγκ στην εκτός έδρας ισοπαλία 1-1 με την Φέγενορντ.

Τζέιμς Ευμορφίδης (Βάαλβικ): Βασικός (αντικαταστάθηκε στο 61` από τον Ελ Χαντούτι στην εκτός έδρας ήττα με 3-0 από τον Αγιαξ.

Κωνσταντίνος Λάμπρου (Βάαλβικ): Βασικός (90 λεπτά) στην εκτός έδρας ήττα με 3-0 από τον Αγιαξ.

Παντελής Χατζηδιάκος (Αλκμααρ): Βασικός (αντικαταστάθηκε στο 69` από τον Ντρούϊφ) στην εντός έδρας ισοπαλία 1-1 με την Τσβόλε.

ΒΕΛΓΙΟ
Στέργος Μαρίνος (Σαρλερουά): Εκτός αποστολής.

ΔΑΝΙΑ
Κάρλος Ζέκα (Κοπεγχάγη): Βασικός (90 λεπτά) στην εντός έδρας ήττα με 2-1 από την Μπρόντμπι.

Μάριος Οικονόμου (Κοπεγχάγη): Παρακολούθησε από τον πάγκο την εντός έδρας ήττα με 2-1 από την Μπρόντμπι.

ΑΥΣΤΡΙΑ
Ταξιάρχης Φούντας (Ραπίντ Βιέννης): Βασικός (90 λεπτά) στην εκτός έδρας ισοπαλία 1-1 με την Στουρμ Γκρατς.

ΡΟΥΜΑΝΙΑ
Νίκος Μπαξεβάνος (Πόλι Ιάσι): Βασικός (90 λεπτά) στην εκτός έδρας νίκη με 3-2 επί της Αράντ.

Γιάννης Κοντοές (Ακαντέμικα Κλιντσένι): Εκτός αποστολής

ΤΟΥΡΚΙΑ
Γιώργος Τζαβέλας (Αλανιασπόρ): Βασικός (90 λεπτά) στην εντός έδρας νίκη με 2-0 επί της Καϊσερισπόρ

Τάσος Μπακασέτας (Αλανιασπόρ): Βασικός (αντικαταστάθηκε στο 79` από τον Μπεκίρογλου) στην εντός έδρας νίκη με 2-0 επί της Καϊσερισπόρ.

Μανώλης Σιώπης (Αλανιασπόρ): Είδε από τον πάγκο την εντός έδρας νίκη με 2-0 επί της Καϊσερισπόρ.

Δημήτρης Κολοβέτσιος (Καϊσερισπόρ): Βασικός (90 λεπτά) στην εκτός έδρας ήττα με 2-0 από την Αλανιασπόρ.

Στέλιος Κίτσιου (Ανκαραγκουτσού): Δεν είχε αγωνιστικές υποχρεώσεις.

Αλέξανδρος Κατράνης (Χαταγιασπορ): Η Χαταγιασπορ φιλοξενείται απόψε από την Φενερμπαχτσέ.

Δημήτρης Χατζηϊσαϊας (Ριζεσπόρ): Είδε από τον πάγκο την εκτός έδρας ήττα με 2-0 από την Κασίμπασα.