Την «κουτσουκέλα» του Σαββάτο της Μπαρτσελόνα την πλήρωσαν οι Σκωτσέζοι

Η Μπαρτσελόνα ξέσπασε πάνω στην ομάδα του Μπρένταν Ρότζερς Σέλτικ την οποία συνέτριψε 7-0 στην πρεμιέρα του Champions League και διασκέδασε τις εντυπώσεις για την εντός έδρας ήττα από την Αλαβές. Ο Λιονέλ Μέσι πέτυχε χατ-τρικ για έκτη φορά στη διοργάνωση των πρωταθλητών, ενώ σκόραραν και τα άλλα δύο μέλη της… θανάσιμης τριάδας MSN, Λουίς Σουάρες και Νεϊμάρ.

Στο Παρίσι ο Εντινσον Καβάνι άνοιξε το σκορ μετά από 44 δευτερόλεπτα για την Παρί Σεν Ζερμέν, αλλά ο Αλέξις Σάντσες ισοφάρισε για την Αρσεναλ στο 78΄, ενώ στο Μόναχο η Μπάγερν του Κάρλο Αντσελότι έκανε περίπατο (5-0) απέναντι στην πρωτάρα Ροστόφ. Η Ατλέτικο Μαδρίτης πέρασε με νίκη 1-0 από το Αίντχόφεν, με τον Σαούλ να πετυχαίνει το γκολ στο 43΄ και τον Ομπλακ να αποκρούει πέναλτι του Γκουαρντάδο στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου (45+2΄).

Τέλος, στη Λισαβόνα η Μπενφίκα κρατούσε τη νίκη στα χέρια της στο ματς με τη Μπεσίκτας, όμως δέχθηκε την ισοφάριση στο 90+3΄ από έναν δικό της παίκτη που αγωνίζεται ως δανεικός στην τουρκική ομάδα, τον Αντερσον Ταλίσκα.