Με σκόρερ τον Φορτούνη 1-0 ο Ολυμπιακός τον καλύτερο του Παναθηναϊκό

Ένα γκολ του Κώστα Φορτούνη στο 21ο λεπτό έκρινε το ντέρμπι «αιωνίων» και χάρισε τη νίκη με 1-0 στον Ολυμπιακό επί του Παναθηναϊκού στο «Γ. Καραϊσκάκης», στο πλαίσιο της 9ης αγωνιστικής.
Ο Παναθηναϊκός ήταν καλύτερος ιδιαίτερα στο Β΄ ημίχρονο και αν οι επιθετικοί του ήταν πιο προσεχτικοί θα μπορούσε να πάρει τουλάχιστον τον βαθμό της ισοπαλίας

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Αρτούρ Σοάρες Ντίας (Πορτογαλία)
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Εμβιλά, Ραφίνια, Μπουχαλάκης – Χουάνκαρ, Σάντσες, Βιγιαφένιες

Οι συνθέσεις των ομάδων:
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Πέδρο Μαρτίνς): Σα, Ντρέγκερ, Σεμέδο, Σισέ, Ραφίνια, Εμβιλά, Μπουχαλάκης Καμαρά (78΄ Πέπε), Ραντζέλοβιτς (66΄ Σουντανί), Φορτούνης (87΄ Ανδρούτσος), Μασούρας (86΄ Λοβέρα).
ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Λάζλο Μπόλονι): Διούδης, Ζαγαρίτης, Πούγγουρας, Σένκεφελντ (46΄ Αλεξανδρόπουλος), Σάντσες, Μαουρίσιο, Κουρμπέλης, Χουάνκαρ (46΄ Σαβιέρ, 90΄+1 Μολό), Χατζηγιοβάνης (64΄ Βιγιαφάνιες), Μακέντα, Καρλίτος.