Με Λουκάκου το Βέλγιο 3-0 τον Παναμά

Με το δεύτερο γκολ του Λουκάκου (69′, 75′) το Βέλγιο προηγείται με 3-0 του Παναμά. Νωρίτερα στο 47′ ο Μέρτενς με φοβερό σουτ είχε ανοίξει το σκορ.
Χωρίς νικητή ολοκληρώθηκε το ημίχρονο της αναμέτρησης Βέλγιο-Παναμάς στο Σότσι, για την 1η αγωνιστική του 7ου ομίλου στο μουντιάλ της Ρωσίας. Οι «Κόκκινοι Διάβολοι» ήταν καλύτεροι στα πρώτα 45 λεπτά του αγώνα κι έχασαν πολλές ευκαιρίες για να ανοίξουν το σκορ.
Χωρίς ιδιαίτερα προβλήματα η διαιτησία του Ζάνι Σικάζουε (Ζάμπια), αντίθετα τους έφυγαν δύο φάσεις των βοηθών Ζέρσον Ντος Σάντος (Ανγκόλα), Ζακέλε Σιβέλα (Νότια Αφρική)
Κίτρινες: 14’ Μενιέ, 59’ Βερτόνχεν, 88’ Ντε Μπρούιν – 18΄Ντέιβις, 45’+1 Μπαρσένας, 49’ Κούπερ, 51’ Μουρίγιο, 57’ Γοδόι,
Οι συνθέσεις των ομάδων
ΒΕΛΓΙΟ (Ρομπέρτο Μαρτίνεζ): Κουρτουά, Αλντερβάιρελντ, Μπογιάτα, Βερτόνχεν, Μενιέ, Ντε Μπρούιν, Βιτσέλ (90’ Σαντλί), Καράσκο (74’ Ντεμπελέ), Μέρτενς, (83’ Τ. Αζάρ) Ε. Αζάρ, Λουκακού.
ΠΑΝΑΜΑΣ (Ερνάν Ντάριο Γκόμες): Πενέδο, Μουρίγιο, Τόρες, Εσκομπάρ, Ντέιβις, Μπαρσένας (63’ Τόρες), Κούπερ, Γκόμες, Γοδόι, Ροντρίγκες (63’ Ντίας), Πέρες (73’ Τεγάδο).