Europa League: Τα αποτελέσματα και οι σκόρερ της 2ης αγωνιστικής

Ο Σωκράτης Παπασταθόπουλος «άνοιξε λογαριασμό» στην Άρσεναλ. Ο Έλληνας διεθνής κεντρικός αμυντικός, ο οποίος έπαιξε σε όλο το 90λεπτο, πέτυχε το πρώτο του τέρμα από τότε που εντάχθηκε στο δυναμικό των «κανονιέρηδων» και η ομάδα του Ουνάι Έμερι έφυγε με το «διπλό» από την έδρα της Καραμπάχ (3-1) κάνοντας το 2Χ2 στο ξεκίνημα των ομίλων του Europa League.

Δεύτερη σερί νίκη πέτυχαν Σάλτσμπουργκ και Λειψία, με τους Αυστριακούς, μάλιστα, να κάνουν την ανατροπή στο δεύτερο μέρος επί της Σέλτικ (3-1). Εντυπωσιακή και η γερμανική ομάδα που πέρασε….τρένο από την Νορβηγία με το ίδιο σκορ επί της Ρόζενμποργκ.

Με τους Κάρλος Ζέκα και Πιέρο Σωτηρίου στο αρχικό σχήμα, η Κοπεγχάγη πήρε τεράστια νίκη στη Γαλλία επί της Μπορντό με 2-1. Ο Ζέκα, μάλιστα, αποβλήθηκε στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων.

Τέλος, η Σπόρτινγκ Λισαβόνας, που μέχρι το 90ό λεπτό βρισκόταν πίσω στο σκορ, με δύο τέρματα στις καθυστερήσεις πήρε απίστευτη νίκη επί της Βόρσκλα με 2-1.

Το ξεκίνημα της Άϊντραχτ Φρανκφούρτης στην Bundesliga μπορεί να μην είναι καλό (σε 6 ματς μετρά μόλις δύο νίκες και μία ισοπαλία), ωστόσο, στο Europa League τα πράγματα είναι διαφορετικά.

Μετά το «διπλό» στην πρεμιέρα επί της Μαρσέιγ, η γερμανική ομάδα επιβλήθηκε άνετα με 4-1 της Λάτσιο, που από τις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους αγωνιζόταν με 10 παίκτες (αποβλήθηκε ο Μπάστα στο 45΄+3) κι από το 59΄ με 9, μετά την κόκκινη κάρτα που δέχτηκε ο Κορέα.

Ο Κώστας Μήτρογλου ξεκίνησε στην αρχική ενδεκάδα της Μαρσέιγ, αλλά στο 46΄ έδωσε την θέση του στον Ζερμέν. Η γαλλική ομάδα δεν κατάφερε να πάρει την πρώτη της νίκη στη διοργάνωση, αν και προηγήθηκε με 2-0 του Απόλλωνα Λεμεσού. Οι Κύπριοι δεν το έβαλαν κάτω και ισοφάρισαν (2-2) πανηγυρίζοντας δικαιολογημένα την επιτυχία τους.
Η έκπληξη της 2ης αγωνιστικής έγινε στο Κράσνονταρ, όπου η τοπική ομάδα υποχρέωσε τη Σεβίλη στην πρώτη ήττα της στη διοργάνωση (2-1) αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ από τους Ανδαλουσιάνους.

Στο πιο συγκλονιστικό ματς της βραδιάς, Σπαρτάκ Μόσχας και Βιγιαρεάλ αναδείχθηκαν ισόπαλες με σκορ 3-3. Το «κίτρινο υποβρύχιο» προηγήθηκε 2-1, οι Ρώσοι «γύρισαν» το ματς και μπήκαν μπροστά με 3-2, αλλά στο έκτο λεπτό των καθυστερήσεων ο Σάντι Καθόρλα ισοφάρισε με πέναλτι.