Champions League: Το πανόραμα της πρώτης αγωνιστικής!

Η συντριβή της Ατλέτικο Μαδρίτης από την Μπάγερν, το «διπλό» της Λίβερπουλ στο Άμστερνταμ και η ανατροπή της Σίτι στο «Ετιχαντ» ξεχώρισαν από το σημερινό «δεύτερο πιάτο» της πρεμιέρας των ομίλων του Champions League.

34680160-8865273-image-a-57_1603313069315

Το αυτογκόλ του Ταλιαφίκο στο ξεκίνημα του ματς έκρινε το νικητή στην «Γιόχαν Κρόιφ Αρένα» του Άμστερνταμ. Η Λίβερπουλ έστω κι αν δεν σκόραρε η ίδια πήρε τη μεγάλη νίκη επί του Άγιαξ με 1-0, μία νίκη που ήθελε πάρα πολύ μετά τη συντριβή που είχε γνωρίσει στην Premier League από την Αστον Βίλα και την ισοπαλία με την Έβερτον.

34678340-8863919-image-a-83_1603314340525

Με το… δεξί μπήκε στον 3ο όμιλο, όπου συμμετέχει και ο Ολυμπιακός, το μεγάλο φαβορί για την κατάκτηση της πρωτιάς του γκρουπ Μάντσεστερ Σίτι. Παρότι βρέθηκε πίσω στο σκορ από την Πόρτο το συγκρότημα του Πεπ Γκουαρντιόλα έφτασε σχετικά άνετα στην ανατροπή με 3-1 και μπήκε από νωρίς σε θέση… οδηγού για την πρόκριση.

Η απώλεια του Σερζ Γκνάμπρι (βρέθηκε θετικός στον κορονοϊό) δεν επηρέασε καθόλου την Μπάγερν. Σαν… καλοκουρδισμένη μηχανή η ομάδα του Μονάχου «καθάρισε» ουσιαστικά από το πρώτο ημίχρονο το ντέρμπι του 1ου ομίλου με την Ατλέτικο Μαδρίτης και με το εμφατικό 4-0 έδειξε ότι είναι αποφασισμένη να κάνει τα πάντα για να υπερασπιστεί τον τίτλο της πρωταθλήτριας Ευρώπης που κατέκτησε τον περασμένο Αύγουστο στη Λισαβόνα.

34676732-8863897-image-a-20_1603306881411

«Κακή παρένθεση» αποδείχθηκε για την Αταλάντα η συντριβή στο «Σαν Πάολο» από την Νάπολι το περασμένο Σάββατο στη Serie A (4-1). Η ομάδα του Μπέργκαμο συνήλθε άμεσα και χρειάστηκε μόλις 17 λεπτά στο πρώτο ημίχρονο για να πετύχει 3 γκολ εις βάρος της Μίντιλαντ και να φύγει από την MCH Αρένα με το εμφατικό 3-0, για τον 4ο γκρουπ. Το ντεμπούτο της Μίντιλαντ στους ομίλους του Champions League εξελίχθηκε σε… τραυματική εμπειρία για τους Δανούς.

Έχει τον τρόπο της η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ να «πληγώνει» την Παρί Σεν Ζερμέν μέσα στο «Παρκ ντε Πρενς» και το βράδυ της Τρίτης (20/10) πήρε σπουδαία νίκη με 2-1 για την 1η αγωνιστική του 8ου ομίλου του Τσάμπιονς Λιγκ.
Οι «κόκκινοι διάβολοι», που τον Mάρτιο του 2019 είχαν… κλείσει το σπίτι της ομάδας του Τόμας Τούχελ στους «16» της διοργάνωσης με την τότε επικράτησή τους με 3-1, προηγήθηκαν στο 23′ με την εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Μπρούνο Φερνάντες (πέναλτι που αρχικά απέκρουσε ο Νάβας, αλλά το VAR υπέδειξε επανάληψη), για να ισοφαριστούν από αυτογκόλ του Μαρσιάλ στο 55′.
Εντέλει, ο Ράσφορντ στο 87′ σκόραρε και χάρισε το μεγάλο διπλό ενάντια στους περσινούς φιναλίστ του θεσμού, με τη Λειψία να επικρατεί με 2-0 της Ιστανμπούλ Μπασακσεχίρ στον άλλο αγώνα του γκρουπ.
Η Μπαρτσελόνα, από την πλευρά της, έκανε επιβλητικό ξεκίνημα στον 7ο όμιλο με το 5-1 επί της Φερεντσβάρος στο «Καμπ Νόου», ενώ για τον 6ο όμιλο η Λάτσιο νίκησε με 3-1 την Ντόρτμουντ.
Τέλος, στο 0-0 έμειναν Τσέλσι και Σεβίλλη για το 5ο γκρουπ, ενώ ισόπαλο 1-1 έληξε και το ματς της Ρεν με την Κράσνονταρ.