To άγχος και ο Τζήλος έστειλαν αδιάβαστη την Ξάνθη (highlights)

Το άγχος ήταν το βασικό στοιχείο του παιχνιδιού της Ξάνθης που την οδήγησε στην εντός έδρας ήττα, στην αποψινή της αναμέτρηση της με τον Αστέρα Τρίπολης με σκορ 1-2.

Αν και η Θρακική ομάδα είχε κατοχή μπάλας στο 56% και 6-4 τις τελικές προσπάθειες στο πρώτο μέρος και 51-49% στο παιχνίδι, εν τούτοις ο Αστέρας ήταν αυτός που πήρε τη νίκη.

Οι Πελοποννήσιοι άνοιξαν το σκορ μόλις στο 6′. Μετά από προσπάθεια και σέντρα του Σίτο από τα αριστερά και πλασέ του Κρεσπί στο δεύτερο δοκάρι η Ξάνθη δέχτηκε το πλήγμα κι αυτό της στοίχισε ψυχολογικά αφού άργησε να βρει τον εαυτό της.

Στο 16′ πάλι ο Αστέρας ήταν σε θέση βολής αλλά το πλασέ του Κρεσπί Ρέτζις, από κοντά έφυγε λίγο έξω από το δεξί δοκάρι του Αμπάντ. Τέσσερα λεπτά αργότερα (20′) ο Τασουλής μπήκε στην περιοχή της Ξάνθης, έκανε και το πλασέ με τη μπάλα να φεύγει λίγο άουτ.

Στην επανάληψη ο Νίκος Καραγεωργίου έκανε βιαστικά τρείς επιθετικές αλλαγές και στο 56′ η Ξάνθη ευτύχησε να ισοφαρίσει. Από κόρνερ ο Χρήστος Λισγάρας, με καρφωτή κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Τσιφτσή ισοφαρίζοντας σε 1-1.

Το γκολ αυτό αποφόρτισε τους γηπεδούχους και δέκα λεπτά αργότερα στο 66′ ο Αλέξανδρος Γκαργκαλατζίδης με δυνατό πλάγιο σουτ πέτυχε δεύτερο γκολ μετά από σέντρα του Μπαξεβανίδη και ασύλληπτο σουτ, αλλά το γκολ ακυρώθηκε μετά από 4λεπτο και έλεγχο της φάσης από το VAR για κοντρόλ της μπάλας με το χέρι από τον Μουλέν, πριν αυτή φτάσει στον Μπαξεβανίδη που έκανε την πάσα ασίστ στον σκόρερ.

Η ακύρωση του γκολ έφερε διαμαρτυρίες και μεγάλη νευρικότητα στον πάγκο των γηπεδούχων, κάτι που στοίχισε και κίτρινη κάρτα στον προπονητή τους Νίκο Καραγεωργίου.

Η Ξάνθη δεν κατάφερε να ελέγξει την νευρικότητα της και στο 85′ παραχώρησε πέναλτι σε ανατροπή του νεοεισελθόντα Αλί Μπάμπα, που εκτέλεσε επιτυχώς ο Λουίς Φερνάντεθ για να πάρει εκ νέου προβάδισμα η ομάδα της Τρίπολης με 1-2. Η Ξάνθη πλησίασε στο 93′ στην ισοφάριση με τον Ντε Αμορίμ που από κοντά έχασε την πολύ καλή ευκαιρία για το 2-2 και λίγο αργότερα ολοκληρώθηκε ο αγώνας με έντονες διαμαρτυρίες προς τον Θεσσαλό ρέφερι, κυρίως για την ακύρωση του γκολ της Ξάνθης που θα της έδινε προβάδισμα στο 66′.
Διαιτητής της αναμέτρησης ήταν ο Tζήλος του Συνδέσμου Λάρισας με βοηθούς από τον Σύνδεσμο Μακεδονίας τους Νικολαΐδη και Νατσιόπουλο. Υπεύθυνος διαιτητής VAR ήταν ο Φωτιάςτου Συνδέσμου Πέλλας και βοηθός ο Πάτρας του Συνδέσμου Μακεδονίας.
Κίτρινες: 34′ Λισγάρας, 53′ Κασάδο, 69′ Μουλέν, 90’+2 Κοβάτσεβιτς – 29′ Σίτο, 40′ Αντζουλάς, 63′ Πασαλίδης, 90’+3 Μουνάφο, 90’+6 Αλάγκμπε.
ΞΑΝΘΗ (Νίκος Καραγεωργίου): Άμπαντ, Μπαξεβανίδης, Κασάδο, Λισγάρας, Καρασαλίδης (80′ Σόσα), Τερκί (46′ Γκαργκαλατζίδης), Φασίδης (46′ Koβάτσεβιτς), Μουλέν, Ντε Αμορίμ, Στάρτζεον (80′ Τζουρίτσκοβιτς), Κάστρο (54′ Φοσέ).
ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ (Μίλαν Ράσταβατς): Τσιφτσής, Κώτσιρας, Τασουλής, Πασαλίδης, Αντζουλάς, Μουνάφο, Μπόρχα Φερνάντεθ, Ριέρα (83′ Αλί Μπάμπα), Σίτο (64′ Μπελόκ), Λουίς Φερνάντεθ (90’+1 Αλάγκμπε), Κρέσπι.