26dfd60d62ac573a4d27b34baeea450f-ethniki

Nations League: Αναχώρησε η Εθνική το μεσημέρι (12:00) για τη Μολδαβία (14/11)

Αυλαία σήμερα (Σάββατο 14/11) στην 5η αγωνιστική του 2ου Nations League με εννέα αναμετρήσεις για τις Leagues A, C και D, όπου δεσπόζει βεβαίως το πολύ μεγάλο ματς της Πορτογαλίας με τη Γαλλία για τον 3ο όμιλο της League A, που θα κρίνει εν πολλοίς και την πρωτιά στο συγκεκριμένο γκρουπ.

Το πρόγραμμα της 5ης αγωνιστικής είναι πολύ πιο «γεμάτο» αύριο Κυριακή (15/11), καθώς θα διεξαχθούν συνολικά 18 αναμετρήσεις για τις Leagues Α, B και C.
Ανάμεσά τους είναι και το αποφασιστικής σημασίας παιχνίδι της Εθνικής Ελλάδας με τη Μολδαβία στο Κισινάου, όπου η «γαλανόλευκη» ομάδα -μετά την εντός έδρας ισοπαλία με το Κόσοβο- δεν έχει περιθώρια για καμία άλλη βαθμολογική απώλεια, εάν θέλει να διεκδικήσει στην 6η και τελευταία αγωνιστική (Τετάρτη 18/11) την πρωτιά στον 3ο όμιλο της League C, κόντρα στη Σλοβενία (υποδέχεται την Κυριακή 15/11 το Κόσοβο).

Η Ελλάδα ολοκλήρωσε το μεσημέρι της Παρασκευής (13/11) την εν Αθήναις προετοιμασία της για το ματς με τους Μολδαβούς, με τους Μασούρα και Σιώπη να ακολουθούν ξανά ατομικό πρόγραμμα, λόγω τραυματισμών στην ποδοκνημική.

Η αποστολή της Εθνικής αναχωρεί σήμερα το μεσημέρι (12:00) για τη Μολδαβία και οι διεθνείς θα προπονηθούν στις 18:00 στο «Stadionul Zimbru». Την αποστολή της Ελλάδας αποτελούν οι: Μπάρκας, Βλαχοδήμος, Διούδης, Λυκογιάννης, Μιχαηλίδης, Κουρμπέλης, Μπουχαλάκης, Φορτούνης, Μασούρας, Τζόλης, Ρότα, Μαυρίας, Λαμπρόπουλος, Πέλκας, Τζαβέλλας, Σιώπης, Τσιμίκας, Ζέκα, Μπακασέτας, Χατζηγιοβάνης, Κυριακόπουλος, Παυλίδης, Κουλούρης, Γιακουμάκης, Χατζηδιάκος, Λημνιός.

Με μεγάλο ενδιαφέρον αναμένονται αντίστοιχα την Κυριακή (15/11) και τα σπουδαία παιχνίδια Ιταλία-Πολωνία (League A, 1ος όμιλος) και Βέλγιο-Ολλανδία (League A, 2ος όμιλος), όπου σε μεγάλο βαθμό θα κρίνουν και τις πρώτες θέσεις.

Το πλήρες πρόγραμμα της 5ης αγωνιστικής του 2ου Nations League:

ΣΑΒΒΑΤΟ 14/11

LEAGUE A

3ος Όμιλος
Πορτογαλία-Γαλλία 21:45
Σουηδία-Κροατία 21:45

4ος Όμιλος
Γερμανία-Ουκρανία 21:45
Ελβετία-Ισπανία 21:45

LEAGUE C

1ος Όμιλος
Αζερμπαϊτζάν-Μαυροβούνιο 19:00
Κύπρος-Λουξεμβούργο 19:00

LEAGUE D

1ος Όμιλος
Μάλτα-Ανδόρα 16:00
Λετονία-Ν. Φερόε 19:00

2ος όμιλος
Σαν Μαρίνο-Γιβραλτάρ 16:00

ΚΥΡΙΑΚΗ 15/11

LEAGUE A

1ος Όμιλος
Ολλανδία-Βοσνία 19:00
Ιταλία-Πολωνία 21:45

2ος Όμιλος
Βέλγιο-Αγγλία 21:45
Δανία-Ισλανδία 21:45

LEAGUE B

1ος Όμιλος
Ρουμανία-Νορβηγία 21:45
Αυστρία-Β. Ιρλανδία 21:45

2ος Όμιλος
Σλοβακία-Σκωτία 16:00
Τσεχία-Ισραήλ 21:45

3ος Όμιλος
Τουρκία-Ρωσία 19:00
Ουγγαρία-Σερβία 21:45

4ος Όμιλος
Βουλγαρία-Φινλανδία 19:00
Ουαλία-Ιρλανδία 19:00

LEAGUE C

2ος Όμιλος
Β. Μακεδονία-Εσθονία 16:00
Γεωργία-Αρμενία 19:00

3ος Όμιλος
Μολδαβία-ΕΛΛΑΔΑ 21:45
Σλοβενία-Κόσοβο 21:45

4ος Όμιλος
Λευκορωσία-Λιθουανία 19:00
Αλβανία-Καζακστάν 19:00

ΟΙ ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΕΣ ΟΛΩΝ ΤΩΝ ΟΜΙΛΩΝ

LEAGUE A

1ος Όμιλος
ΟΜΑΔΑ Ν-Ι-Η ΓΚΟΛ ΒΑΘΜΟΙ
Πολωνία 2-1-1 5-2 7
Ιταλία 1-3-0 3-2 6
Ολλανδία 1-2-1 2-2 5
Βοσνία 0-2-2 2-6 2

2ος Όμιλος
ΟΜΑΔΑ Ν-Ι-Η ΓΚΟΛ ΒΑΘΜΟΙ
Βέλγιο 3-0-1 10-4 9
Δανία 2-1-1 4-2 7
Αγγλία 2-1-1 3-2 7
Ισλανδία 0-0-4 2-11 0

3ος Όμιλος
ΟΜΑΔΑ Ν-Ι-Η ΓΚΟΛ ΒΑΘΜΟΙ
Πορτογαλία 3-1-0 9-1 10
Γαλλία 3-1-0 7-3 10
Κροατία 1-0-3 6-11 3
Σουηδία 0-0-4 1-8 0

4ος Όμιλος
ΟΜΑΔΑ Ν-Ι-Η ΓΚΟΛ ΒΑΘΜΟΙ
Ισπανία 2-1-1 6-2 7
Γερμανία 1-3-0 7-6 6
Ουκρανία 2-0-2 4-7 6
Ελβετία 0-2-2 5-7 2

LEAGUE B

1ος Όμιλος
ΟΜΑΔΑ Ν-Ι-Η ΓΚΟΛ ΒΑΘΜΟΙ
Νορβηγία 3-0-1 11-3 9
Αυστρία 3-0-1 6-4 9
Ρουμανία 1-1-2 4-8 4
Β. Ιρλανδία 0-1-3 2-8 1

2ος Όμιλος
ΟΜΑΔΑ Ν-Ι-Η ΓΚΟΛ ΒΑΘΜΟΙ
Σκωτία 3-1-0 5-2 10
Τσεχία 2-0-2 6-5 6
Ισραήλ 1-2-1 6-6 5
Σλοβακία 0-1-3 4-8 1

3ος Όμιλος
ΟΜΑΔΑ Ν-Ι-Η ΓΚΟΛ ΒΑΘΜΟΙ
Ρωσία 2-2-0 7-4 8
Ουγγαρία 2-2-1 4-3 7
Τουρκία 0-3-1 3-4 3
Σερβία 0-2-2 3-6 2

4ος Όμιλος
ΟΜΑΔΑ Ν-Ι-Η ΓΚΟΛ ΒΑΘΜΟΙ
Ουαλία 3-1-0 3-0 10
Φινλανδία 3-0-1 4-1 9
Ιρλανδία 0-2-2 1-3 2
Βουλγαρία 0-1-3 1-5 1

LEAGUE C

1ος Όμιλος
ΟΜΑΔΑ Ν-Ι-Η ΓΚΟΛ ΒΑΘΜΟΙ
Μαυροβούνιο 3-0-1 6-2 9
Λουξεμβούργο 3-0-1 6-3 9
Αζερμπαϊτζάν 1-1-2 2-4 4
Κύπρος 0-1-3 0-5 1

2ος Όμιλος
ΟΜΑΔΑ Ν-Ι-Η ΓΚΟΛ ΒΑΘΜΟΙ
Β. Μακεδονία 1-3-0 7-6 6
Γεωργία 1-3-0 5-4 6
Αρμενία 1-2-1 6-5 5
Εσθονία 0-2-2 4-7 2

3ος Όμιλος
ΟΜΑΔΑ Ν-Ι-Η ΓΚΟΛ ΒΑΘΜΟΙ
Σλοβενία 3-1-0 6-0 10
ΕΛΛΑΔΑ 2-2-0 4-1 8
Κόσοβο 0-2-2 2-4 2
Μολδαβία 0-1-3 1-8 1

4ος Όμιλος
ΟΜΑΔΑ Ν-Ι-Η ΓΚΟΛ ΒΑΘΜΟΙ
Λευκορωσία 2-1-1 6-5 7
Αλβανία 1-2-1 2-1 5
Λιθουανία 1-2-1 3-4 5
Καζακστάν 1-1-2 3-4 4

LEAGUE D

1ος Όμιλος
ΟΜΑΔΑ Ν-Ι-Η ΓΚΟΛ ΒΑΘΜΟΙ
Ν. Φερόε 3-1-0 7-3 10
Μάλτα 1-2-1 4-4 5
Λετονία 0-3-1 2-3 3
Ανδόρα 0-2-2 0-3 2

2ος όμιλος
ΟΜΑΔΑ Ν-Ι-Η ΓΚΟΛ ΒΑΘΜΟΙ
Γιβραλτάρ 2-0-0 2-0 6
Λιχτενστάιν 1-1-1 2-1 4
Σαν Μαρίνο 0-1-2 0-3 1