Europa League: Όλα τα αποτελέσματα και οι σκόρερ

Με γκολ του πολύπειρου Εστέμπαν Καμπιάσο στο 42ο λεπτό, ο Ολυμπιακός έκανε ιδανικό ξεκίνημα στους ομίλους του Europa League επικρατώντας στη Βέρνη της Γιουνγκ Μπόις 1-0, στο πλαίσιο του 2ου ομίλου και πήρε με το «καλημέρα» προβάδισμα πρόκρισης στην επόμενη φάση της διοργάνωσης.

5404056cc1154a4cd5469d878fcce48c_122660

Στο 0-0 έμειναν ΠΑΟΚ και Φιορεντίνα στην πρεμιέρα του Europa League. Η ομάδα του Βλάνταν Ιβιτς ήταν πολύ καλή στο τέλος του αγώνα και στάθηκε άξια μέσα στον αγωνιστικό χώρο. Η Ιταλική ομάδα έδειξε πολλά θετικά στοιχεία κι έχασε αυτή τις καλύτερες ευκαιρίες για το γκολ που όμως δεν ήρθε για καμιά ομάδα.

Panathinaikos vs Ajax

Τα… παιδικά λάθη των αμυντικών του και η λανθασμένη αντιμετώπιση του αγώνα στοίχισαν στον Παναθηναϊκό την ήττα με 1-2 από τον Άγιαξ στο «Απόστολος Νικολαΐδης», στην πρεμιέρα των δύο ομάδων στον 7ο όμιλο του Europa League. Ο Μπεργκ στο 5΄ έδωσε προβάδισμα στο «τριφύλλι», αλλά ο Τραορέ στο 33΄ και ο Ρίντεβαλντ στο 67΄ ανέτρεψαν τα δεδομένα στο παιχνίδι. Με 9 παίκτες τελείωσε το ματς ο Παναθηναϊκός (αποβλήθηκαν οι Ιβανόφ στο 69΄ και Γουακάσο στο 91΄), ενώ με 10 ο Άγιαξ (στο 79΄ ο Ζιχ).

Παραμιλάει η Ευρώπη με τη Χάποελ Μπερ Σεβά. Η ομάδα που απέκλεισε τον Ολυμπιακό από το Champions League, ξεκίνησε τις υποχρεώσεις της στο Europa League με… βόμβα μεγατόνων καθώς νίκησε 2-0 την Ιντερ στο Σαν Σίρο.

Νωρίτερα στο Τελ Αβίβ έγινε η ανατροπή του… αιώνα! Η Ζενίτ Αγίας Πετρούπολης νίκησε 4-3 τη γηπεδούχο Μακάμπι, η οποία είχε προβάδισμα τριών τερμάτων μέχρι το 77ο λεπτό! Ομως, οι Ρώσοι πέτυχαν τέσσερα γκολ μέσα σε 15 λεπτά σε μια ανεπανάληπτη ανατροπή που θα μείνει στην Ιστορία.

38669aa300000578-3791573-image-a-5_1473962706443

Πρεμιέρα με ήττα για τον Ζοζέ Μουρίνιο και τη Μάντσεστερ Γιουναϊτεντ στα… άγνωστα μονοπάτια των ομίλων του Europa League. Η Φέγενορντ νίκησε 1-0 τους «κόκκινους διαβόλους» με σκόρερ το νεαρό Τόνι Βιλένα, «προϊόν» των τμημάτων υποδομής του ολλανδικού συλλόγου.

Σπουδαία νίκη με ανατροπή πέτυχε ο ΑΠΟΕΛ στο ΓΣΠ της Λευκωσίας. Εναντίον των Καζάκων της Αστάνα, η κυπριακή ομάδα βρισκόταν πίσω στο σκορ μέχρι το 75΄, όμως οι Βινίσιους, Ντε Καμάργκο ηγήθηκαν της… ηρωικής αντεπίθεσης και «υπέγραψαν» τη νίκη με 2-1. Έτσι, ο ΑΠΟΕΛ «μοιράζεται» με τον Ολυμπιακό την κορυφή του 2ου ομίλου, δύο εβδομάδες πριν από τη μεταξύ τους αναμέτρηση στο «Γ. Καραϊσκάκης».

Σε αναμετρήσεις για την πρεμιέρα του Europa League, σημειώθηκαν τα αποτελέσματα: