Europa League: Πρόκριση για Παναθηναϊκό και ΠΑΟΚ, αποκλεισμός για Πανιώνιο<>/strong

1727554

Καμπάλα – Παναθηναϊκός 1-2

Και μπορεί να έμεινε πίσω στο σκορ αλλά σε καμιά περίπτωση δεν κινδύνεψε ο Παναθηναϊκός, έκανε πολύ γρήγορα την ανατροπή, επικράτησε με 2-1 της Καμπάλα και πέρασε στα πλέι οφ του Europa League.
Οι παίκτες του Ουζουνίδη ήταν καλύτεροι καθ’ όλη τη διάρκεια του αγώνα, αλλά λαχτάρισαν από το 52’ έως το 60’ όταν οι Αζέροι σκόραραν με αυτογκόλ του Μολέντο (52’) και έχασαν μεγάλη ευκαιρία και για δεύτερο τέρμα στο 59’. Ο Παναθηναϊκός, όμως, αντέδρασε άμεσα και αρχικά στο 63’ με τον Λουντ και τρία λεπτά αργότερα με τον Καμπέσας διαμόρφωσε το τελικό 1-2.

392bba111cea2e49288d0d7fa22be8a9_155799

ΠΑΟΚ – Ολιμπίκ Ντόνετσκ 2-0

Παρουσία στα πλέι οφ του Europa League θα έχει ο ΠΑΟΚ. Ο «Δικέφαλος» επικράτησε στην Τούμπα, στη ρεβάνς για τον γ’ προκριματικό γύρο της διοργάνωσης, επί της Ολιμπίκ Ντόνετσκ με 2-0 (σ.σ. 1-1 το πρώτο παιχνίδι στην Ουκρανία) και έδωσε συνέχεια στη φετινή ευρωπαϊκή διαδρομή του.
Η εξαιρετική ατομική ενέργεια του Ρόμπερτ Μακ στο 24’ και η μακρινή «βολίδα» του Γκόικο Τσίμιροτ στο 45’, έδωσαν τα γκολ που καθόρισαν την έκβαση του αγώνα, με τον Σλοβάκο να είναι συνολικά περισσότερο δραστήριος για τους «ασπρόμαυρους» στο πρώτο ημίχρονο, διάστημα στο οποίο, πέρα από τα δύο τέρματα, έλειψαν οι καλές φάσεις μπροστά στις δύο εστίες.

d4a506198970c8650895a5c18917d4a1_155804

Πανιώνιος – Μακάμπι 0-1

Ο Πανιώνιος δημιούργησε τις ευκαιρίες να σκοράρει, αλλά χάρη στο αυτογκόλ του Κόρμπου (78’) οι «κυανέρυθροι» ηττήθηκαν με 1-0 από την Μακάμπι και αποκλείστηκαν. Οι Νεοσμυρνιώτες παρουσία 6.000 φιλάθλων ήταν ανταγωνιστικοί και θα μπορούσαν να διεκδικήσουν κάτι παραπάνω. Ωστόσο με δύο ήττες αποκλείστηκαν στον γ προκριματικό γύρο του Europa League.