33311804-8744599-image-a-55_1600365839831

Europa League: Δύσκολα η Τότεναμ – Όλα τα αποτελέσματα του Β΄ προκριματικού γύρου

Με τον Κάρλος Ζέκα βασικό και τον Μάριο Οικονόμου στον πάγκο η Κοπεγχάγη προκρίθηκε στην επόμενη φάση του Europa League, καθώς επιβλήθηκε στο «Ούλεβι» με 2-1 της Γκέτεμποργκ, την εστία της οποίας υπερασπίστηκε ο Γιάννης Ανέστης.

Η ποιότητα της Τότεναμ απέτρεψε μία «βόμβα μεγατόνων» στην Βουλγαρία. Η ομάδα του Μουρίνιο βρέθηκε πίσω στο σκορ στο 71΄ από την Λοκομοτίβ Πλόβντιβ, αλλά μέσα σε πέντε λεπτά (80΄-85΄) ανέτρεψε τα εις βάρος της δεδομένα και με τα γκολ των Κέιν (πέναλτι) και Ντομπελέ πήρε τη νίκη πρόκριση με 2-1.

Θα πρέπει να σημειωθεί ότι μετά το γκολ του Μίντσεβ, οι γηπεδούχοι δέχτηκαν δύο κόκκινες κάρτες στο ίδιο λεπτό (στο 79΄ αποβλήθηκαν οι Καραγκερέν και Αλμέιδα) με τους Λονδρέζους να το εκμεταλλεύονται στο έπακρο.

Τα αποτελέσματα του Β` προκριματικού γύρου του Europa League έχουν ως εξής:
Προγκρές (Λουξεμβούργο) – Βίλεμ (Ολλανδία) 0-5
Χάμαρμπι (Σουηδία) – Λεχ Πόζναν (Πολωνία) 0-3
B36 Τόρσχαβν (Νησιά Φαρόε) – TNS (Ουαλία) 5-4 πεν. (κ.αγ. 1-1, παρ. 2-2)
Ίντερ Εσκάλντες (Ανδόρα) – Ντάνταλκ (Ιρλανδία) 0-1
Κουόπιο (Φινλανδία) – Σλόβαν Μπρατισλάβα (Σλοβακία) 4-3 πεν. (κ.αγ. 0-0, παρ. 1-1)
Λίνφιλντ (Βόρεια Ιρλανδία) – Φλοριάνα (Μάλτα) 0-1
Ρίγα (Λετονία) – Τρε Φιόρι (Σαν Μαρίνο) Αναβλήθηκε (θα διεξαχθεί στις 18/09)
Τζουργκάρντεν (Σουηδία) – Γιουρόπα (Γιβραλτάρ) 2-1
Φλόρα Ταλίν (Εσθονία) – KR Ρέικιαβικ (Ισλανδία) 2-1
Σίλεκς (Βόρεια Μακεδονία) – Ντρίτα (Κόσοβο) 0-2
Αστάνα (Καζακστάν) – Μπούντουτσνοστ Ποντγκόριτσα (Μαυροβούνιο) 0-1
Αραράτ-Αρμένια (Αρμενία) – Φόλα Ες (Λουξεμβούργο) 4-3 παρ. (κ.αγ. 3-3)
Κόνας Κουέι Νόμαντς (Ουαλία) – Ντιναμό Τιφλίδας (Γεωργία) 0-1
Μακάμπι Χάιφα (Ισραήλ) – Καϊράτ Αλμάτι (Καζακστάν) 2-1
Μπάτσκα Τόπολα (Σερβία) – Στεάουα Βουκουρεστίου (Ρουμανία) 17/09
Σφιντούλ Γκεόργκε Σουρουτσένι (Μολδαβία) – Παρτιζάν (Σερβία) 0-1 παρ. (κ.αγ. 0-0)
Λοκομοτίβ Πλόβντιβ (Βουλγαρία) – Τότεναμ (Αγγλία) 1-2
Χόνβεντ (Ουγγαρία) – Μάλμε (Σουηδία) 0-2
Λίνκολν Ρεντ Ιμπς (Γιβραλτάρ) – Ρέιντζερς (Σκωτία) 0-5
Ρένοβα (Βόρεια Μακεδονία) – Χάιντουκ Σπλιτ (Κροατία) 0-1
Ντουναΐσκα Στρέντα (Σλοβακία) – Γιάμπλονετς (Τσεχία) 17/09
Σάμροκ Ρόβερς (Ιρλανδία) – Μίλαν (Ιταλία) 0-2
Καϊσάρ Κιζιλόρντα (Καζακστάν) – ΑΠΟΕΛ (Κύπρος) 1-4
Λοκομοτίβ Τιφλίδας (Γεωργία) – Ντιναμό Μόσχας (Ρωσία) 2-1
Κοουλρέιν (Βόρεια Ιρλανδία) – Μάδεργουελ (Σκωτία) 17/09
Τέουτα (Αλβανία) – Γρανάδα (Ισπανία) 0-4
Βίκινγκ (Νορβηγία) – Αμπερντίν (Σκωτία) 0-2
ΤΣΣΚΑ Σόφιας (Βουλγαρία) – ΜΠΑΤΕ Μπορίσοφ (Λευκορωσία) 2-0
Λάτσι (Αλβανία) – Χάποελ Μπέερ Σεβά (Ισραήλ) 1-2
Βέντσπιλς (Λετονία) – Ρόζενμποργκ (Νορβηγία) 1-5
Σερβέτ (Ελβετία) – Ρεμς (Γαλλία) 0-1
Ολίμπια Λιουμπλιάνα (Σλοβενία) – Ζρίνσκι (Βοσνία/Ερζεγοβίνη) 2-3 παρ. (κ.αγ. 2-2)
Πιάστ Γκλίβιτσε (Πολωνία) – Χάρτμπεργκ (Αυστρία) 3-2
Χιμπέρνιανς (Μάλτα) – Φεχέρβαρ (Ουγγαρία) 0-1
Μούρα (Σλοβενία) – Άαρχους (Δανία) 3-0
Νέφτσι (Αζερμπαϊτζάν) – Γαλατασαράι (Τουρκία) 1-3
Γκέτεμποργκ (Σουηδία) – Κοπεγχάγη (Δανία) 1-2
ΟΦΗ (ΕΛΛΑΔΑ) – Απόλλων Λεμεσού (Κύπρος) 0-1
Σταντάρ Λιέγης (Βέλγιο) – Μπάλα (Ουαλία) 2-0
Μποτοσάνι (Ρουμανία) – Σκεντίγια (Βόρεια Μακεδονία) 0-1
Άρης (ΕΛΛΑΔΑ) – Κόλος Κοβαλίβκα (Ουκρανία) 1-2
Ριτεριάι (Λιθουανία) – Σλόβαν Λίμπερετς (Τσεχία) 1-5
Μπόρατς Μπάνια Λούκα (Βοσνία/Ερζεγοβίνη) – Ρίο Άβε (Πορτογαλία) 0-2
Κουκές (Αλβανία) – Βόλφσμπουργκ (Γερμανία) 0-4
Όσιγεκ (Κροατία) – Βασιλεία (Ελβετία) 1-2
Μπόντο Γκλιμτ (Νορβηγία) – Ζαλγκίρις Βίλνιους (Λιθουανία) 3-1