36090136-8985593-image-a-41_1606304218304

Europa League: ΑΕΚ και ΠΑΟΚ στη μάχη για τους 32 – Το πρόγραμμα και οι Βαθμολογίες

Πολλές ενδιαφέρουσες αναμετρήσεις από το αποτέλεσμα των οποίων θα κριθούν αρκετά «εισιτήρια» για τους «32» του Europa League, περιλαμβάνει η 5η αγωνιστική του Europa League.

Το ελληνικό ενδιαφέρον, είναι και πάλι έντονο, δεδομένου ότι ο ΠΑΟΚ θέλει την νίκη στην Κύπρο απέναντι στην Ομόνοια, προκειμένου να διατηρήσει τις ελπίδες του για συνέχεια στην διοργάνωση. Την ίδια ώρα, η επικεφαλής του ομίλου, Γρανάδα, φιλοξενεί την Αϊντχόφεν και σε περίπτωση νίκης της ισπανικής ομάδας, ο ΠΑΟΚ εφ΄ όσον επικρατήσει στην Κύπρο θα βρεθεί στην δεύτερη προνομιούχο θέση, μία αγωνιστική πριν το τέλος της προκριματικής διαδικασίας.

Παράλληλα, η ΑΕΚ υποδέχεται την Μπράγκα και θέλει μόνο νίκη για να ελπίζει… μαθηματικά στην πρόκριση, καθώς η Ζόρια φιλοξενεί την επικεφαλής Λέστερ. Η Ενωση θέλει νίκη των Αγγλων επί των Ουκρανών, νίκη επί των Πορτογάλων, για να πάει την τελευταία αγωνιστική στην Αγγλία, να επικρατήσει των «αλεπούδων» και ταυτόχρονα, η Ζόρια να «κόψει» βαθμούς από την Μπράγκα. Σενάριο εξαιρετικά δύσκολο, όμως στο ποδόσφαιρο… όλα γίνονται.

Από το υπόλοιπο πρόγραμμα ξεχωρίζουν οι αγώνες Ρόμα-Γιουνγκ Μπόϊς, Αρσεναλ-Ραπίντ Βιέννης, Αλκμααρ-Νάπολι, Σοσιεδάδ-Ριέκα, Λιλ-Σπάρτα Πράγας, Μίλαν-Σέλτικ, Καραμπάχ-Μακάμπι Τελ Αβίβ, Σίβασπορ-Βιγιαρεάλ, ΛΑΣΚ Λιντς-Τότεναμ, ΤΣΣΚΑ Μόσχας-Βόλφσμπεργκερ, Φέγενορντ-Ντιναμό Ζάγκρεμπ και Ερυθρός Αστέρας-Χοφενχάιμ.

Το πρόγραμμα και οι βαθμολογίες, έχουν ως εξής:

1ος όμιλος
Κλουζ-ΤΣΣΚΑ Σόφιας
Ρόμα-Γιουνγκ Μπόις

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ
Αγ. Ν-Ι-Η Γκολ Β.
Ρόμα 4 3-1-0 9-1 10
Γιουνγκ Μπόις 4 2-1-1 6-3 7
Κλουζ 4 1-1-2 3-8 4
ΤΣΣΚΑ Σόφιας 4 0-1-3 0-6 1

2ος Όμιλος
Μόλντε-Ντάνταλκ
Άρσεναλ-Ραπίντ Βιέννης

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ
Αγ. Ν-Ι-Η Γκολ Β.
Άρσεναλ 4 4-0-0 12-2 12
Μόλντε 4 2-0-2 4-8 6
Ραπίντ Βιέννης 4 2-0-2 8-9 6
Ντάνταλκ 4 0-0-4 5-12 0

3ο Ομιλος
Νις-Λεβερκούζεν
Σλάβια Πράγας-Χάποελ Μπερ Σέβα

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ
Αγ. Ν-Ι-Η Γκολ Β.
Λεβερκούζεν 4 3-0-1 14-6 9
Σλάβια Πράγας 6 3-0-1 8-6 9
Χάποελ Μπερ Σέβα 4 1-0-3 6-10 3
Νις 4 1-0-3 6-12 3

4ος Όμιλος
Ρέιντζερς-Σταντάρ Λιέγης
Μπενφίκα-Λεχ Πόζναν

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ
Αγ. Ν-Ι-Η Γκολ Β.
Μπενφίκα 4 2-2-0 12-7 8
Ρέιντζερς 4 2-2-0 8-5 8
Λεχ Πόζναν 4 1-0-3 6-8 3
Σταντάρ Λιέγης 4 1-0-3 3-9 3

5ος Όμιλος
Γρανάδα-Αϊντχόφεν
Ομόνοια-ΠΑΟΚ

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ
Αγ. Ν-Ι-Η Γκολ Β.

Γρανάδα 4 3-1-0 6-2 10
Αϊντχόφεν 4 2-0-2 7-9 6
ΠΑΟΚ 4 1-2-1 7-5 5
Ομόνοια 4 0-1-3 3-7 1

6ος Όμιλος
Άλκμααρ-Νάπολι
Σοσιεδάδ-Ριέκα

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ
Αγ. Ν-Ι-Η Γκολ Β.
Νάπολι 4 3-0-1 5-2 9
Αλκμααρ 4 2-1-1 5-2 7
Σοσιεδάδ 4 2-1-1 2-1 7
Ριέκα 4 0-0-4 2-9 0

7ος όμιλος
ΑΕΚ-Μπράγκα
Ζόρια-Λέστερ

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ
Αγ. Ν-Ι-Η Γκολ Β.
Λέστερ 4 3-1-0 12-4 10
Μπράγκα 4 2-1-1 8-8 7
ΑΕΚ 4 1-0-3 5-9 3
Ζόρια 4 1-0-3 5-9 3

8ος Όμιλος
Λιλ-Σπάρτα Πράγας
Μίλαν-Σέλτικ

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ
Αγ. Ν-Ι-Η Γκολ Β.
Λιλ 4 2-2-0 10-4 8
Μίλαν 4 2-1-1 7-5 7
Σπάρτα Πράγας 4 2-0-2 9-9 6
Σέλτικ 4 0-1-3 5-13 1

9ος Όμιλος
Καραμπάχ-Μακάμπι Τελ Αβίβ
Σίβασπορ-Βιγιαρεάλ

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ
Αγ. Ν-Ι-Η Γκολ Β.
Βιγιαρεάλ 4 3-1-0 13-5 10
Μακάμπι Τελ Αβίβ 4 2-1-1 4-6 7
Σίβασπορ 4 2-0-2 9-9 6
Καραμπάχ 4 0-0-4 3-9 0

10ος όμιλος
ΛΑΣΚ Λιντς-Τότεναμ
Αντβέρπ-Λουντογκόρετς

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ
Αγ. Ν-Ι-Η Γκολ Β.
Αντβέρπ 4 3-0-1 5-2 9
Τότεναμ 4 3-0-1 10-2 9
ΛΑΣΚ Λιντς 4 2-0-2 5-7 6
Λουντογκόρετς 4 0-0-4 5-13 0

11ος Όμιλος
ΤΣΣΚΑ Μόσχας-Βόλφσμπεργκερ
Φέγενορντ-Ντιναμό Ζάγκρεμπ

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ
Αγ. Ν-Ι-Η Γκολ Β.
Ντιναμό Ζάγκρεμπ 4 2-2-0 4-0 8
Φέγενορντ 4 1-2-1 4-5 5
Βόλφσμπεργκερ 4 1-1-2 5-6 4
ΤΣΣΚΑ Μόσχας 4 0-3-1 2-4 3

12ος Όμιλος
Γάνδη-Σλόβαν Λίμπερετς
Ερυθρός Αστέρας-Χοφενχάιμ

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ
Αγ. Ν-Ι-Η Γκολ Β.
Χοφενχάιμ 4 4-0-0 13-1 12
Ερυθρός Αστέρας 4 3-0-1 9-4 9
Σλόβαν Λίμπερετς 4 1-0-3 2-12 3
Γάνδη 4 0-0-4 2-9 0