Europa League:Τα σημερινά αποτελέσματα (17/3) και η οκτάδα των προημιτελικών!!!

Η Λίβερπουλ ήταν η νικήτρια στην πρώτη ευρωπαϊκή μονομαχία με τη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ. Με «κληρονομιά» το υπέρ της 2-0 του πρώτου αγώνα, η ομάδα του Γιούργκεν Κλοπ προκρίθηκε στους «8» του Europa League καθώς το εκπληκτικό γκολ του Κουτίνιο στην εκπνοή του πρώτου ημιχρόνου «πάγωσε» το «Ολντ Τράφορντ» και διαμόρφωσε το τελικό 1-1.

Η Γιουνάιτεντ είχε προηγηθεί με πέναλτι του Αντονί Μαρσιάλ στο 31΄, αλλά οι ελπίδες της για επική ανατροπή διήρκεσαν κάτι λιγότερο από 15 λεπτά. Ο Βραζιλιάνος τις «εξαφάνισε» ολοκληρωτικά.

Ομάδα-θαύμα των ευρωπαϊκών διοργανώσεων είναι η Σπαρτα Πράγας, που προκρίθηκε με τρόπο… εκκωφαντικό στους προημιτελικούς. Οι πρωταθλητές Τσεχίας του πρώην προπονητή του Παναθηναϊκού και του ΟΦΗ, Ζντένεκ Σκάζνι, διέλυσαν 3-0 τη Λάτσιο στο «Ολίμπικο» της Ρώμης και έκαναν ξανά την Ευρώπη να παραμιλάει, καθώς παραμένουν αήττητοι σε 12 αγώνες στη διοργάνωση.

Το 1-1 του πρώτου αγώνα στην Πράγα, έδινε στους «Λατσιάλι» το θεωρητικό πλεονέκτημα, το οποίο φρόντισαν να… εξαφανίσουν από τα πρώτα 12 λεπτά οι Ντότσκαλ και Κρέιτσλ, για να έλθει ακόμα ένα γκολ του Γιούλις στην εκπνοή του ημιχρόνου και να δώσει πανηγυρικό χαρακτήρα στην πρόκριση.

Η φάση των «16» ολοκληρώθηκε με επεισοδιακό τρόπο στην Μπράγκα, όπου η τοπική ομάδα νίκησε 4-1 τη Φενέρμπαχτσε και προκρίθηκε. Εξοργισμενοι οι παίκτες της τουρκικής ομάδας Τούρκοι από το πέναλτι-φάντασμα που έδωσε ο Κροάτης διαιτητής, Ιβάν Μπέμπεκ στο 69΄, δημιούργησαν έκτροπα με αποτέλεσμα να τελειώσουν το ματς με 8 παίκτες! Αποβλήθηκε (εντελώς άδικα) ο Μεχμέτ Τοπάλ στη φάση του πέναλτι και ακολούθησαν οι Βολκάν Σεν, Αλπέρ Ποτούκ.

Μπράγκα (Πορτογαλία)-Φενερμπαχτσέ (Τουρκία) 4-1
Σκόρερ: 11΄ Αχμέντ Χασάν, 69΄πεν. Ζοσουέ, 74΄ Στοϊλκοβιτς, 83΄ Ράφα Σίλβα – 45+3΄ Αλπέρ Ποτούκ

A΄ αγ.: 0-2. Προκρίθηκε η Λίβερπουλ με συνολικό σκορ 3-1

Οι οκτώ ομάδες που θα βρεθούν στη κλήρωση της προημιτελικής φάσης του Europa League που θα γίνει το μεσημέρι (14:00) στη Νιόν είναι οι ακόλουθες: