Τρένο η Κροατία με 3Χ3 πανηγυρικά στους «16»

Με τις δύο ομάδες να βρίσκουν επιθετικό… σφυγμό στο δεύτερο ημίχρονο και να προσφέρουν… χορταστικό θέαμα, η Κροατία ήταν αυτή που αναδείχθηκε θριαμβεύτρια, καταλαμβάνοντας την πρώτη θέση του 4ου ομίλου, που τη φέρνει αντιμέτωπη με τη Δανία (01/07, 21:00, Nizhny Novgorod Stadium, Νίζνι) στη φάση των «16» του Μουντιάλ της Ρωσίας. Η «Χρβάτσκα» νίκησε 2-1 την Ισλανδία στο Ροστόφ, για την 3η και τελευταία αγωνιστική του 4ου ομίλου, με τους Κροάτες να προκρίνονται στην επόμενη φάση μετρώντας τρεις νίκες σε ισάριθμες αναμετρήσεις.

4DA9B2B700000578-0-image-a-29_1530041062817

Ο Μπαντέλι άνοιξε το σκορ για τους νικητές στο 53΄, για να ισοφαρίσει στο 76΄ με πέναλτι ο Σίγκουρντσον. Ο Πέρισιτς, πάντως, στο 90΄ χάρισε το προβάδισμα και τελικά τη νίκη με 2-1 στην Κροατία. Αξίζει να σημειωθεί ότι οι Λούκα Μόντριτς και Ιβάν Πέρισιτς ήταν οι μόνοι βασικοί ποδοσφαιριστές της Κροατίας, που παρατάχθηκε με τα… δεύτερα.

Το πρώτο ημίχρονο κύλησε με την Κροατία να έχει τον απόλυτο έλεγχο, αλλά όλες τις επιθετικές της απόπειρες να… σταματούν στην καλά στημένη μεσαία γραμμή της Ισλανδίας. Οι δύο ομάδες πήραν το δρόμο προς τα αποδυτήρια με το σκορ στο 0-0 και ελάχιστες φάσεις μπροστά στην εστία.

4DA9E16B00000578-5888951-image-a-84_1530043289127

Ωστόσο, με το… καλημέρα της επανάληψης, η Κροατία ήταν αυτή που βρήκε τα κενά που προέκυψαν στην άμυνα της Ισλανδίας και με τον Μπαντέλι άνοιξε το σκορ το 53΄. Οι Ισλανδοί έβγαλαν αντίδραση και στο 76΄ ο Σίγκουρντσον από την άσπρη βούλα ισοφάρισε σε 1-1. Οι Κροάτες, όμως, δεν σταμάτησαν να πιέζουν και στο 90΄ ο Πέρισιτς ήταν αυτός που πέτυχε το γκολ της νίκης, δίνοντας τέλος στα όνειρα πρόκρισης των Ισλανδών, που κατέλαβαν την τέταρτη και τελευταία θέση του ομίλου.

Διαιτητής: Αντόνιο Ματέου (Ισπανία)
Κίτρινες κάρτες: Χάλφρεντσον (59΄), Φινμπόγκασον (64΄), Σαέβαρσον (84΄) – Πιάτσα (14΄) Γεβντάι (83΄)