«Το ψωμί της ξενιτειάς»: Ανέβηκε στη 2η θέση των σκόρερ στην Ολλανδία ο Γιακουμάκης…

Την καλύτερη περίοδο της καριέρας του, διανύει ο Γιώργος Γιακουμάκης. Ο διεθνής επιθετικός, είναι δεύτερος σκόρερ του ολλανδικού πρωταθλήματος με επτά τέρματα και από τους βασικούς πρωταγωνιστές της Φένλο. Ο Γιακουμάκης, χάρισε στο 88ο λεπτό την νίκη με 3-2 στην ομάδα του επί της Αλμέλο, ενώ θα μπορούσε να έχει πετύχει ακόμη ένα γκολ, όμως αστόχησε στο πέναλτιι που εκτέλεσε στο 24ο λεπτό της αναμέτρησης.

Αναλυτικά η παρουσία των Ελλήνων ποδοσφαιριστών που αγωνίζονται στα πρωταθλήματα της «γηραιάς ηπείρου»:

ΑΓΓΛΙΑ:
Κώστας Τσιμίκας (Λίβερπουλ): Εκτός αποστολής.
Σωκράτης Παπασταθόπουλος (Αρσεναλ): Εκτός ομάδας.

ΙΤΑΛΙΑ:
Κώστας Μανωλάς (Νάπολι): Βασικός (90 λεπτά) στην εκτός έδρας νίκη με 1-0 επί της Μπολόνια.

Μπάμπης Λυκογιάννης (Κάλιαρι): Βασικός (90 λεπτά) στην εντός έδρας νίκη με 2-0 επί της Σαμπντόρια.
Γιώργος Κυριακόπουλος (Σασουόλο): Είδε από τον πάγκο την εντός έδρας ισοπαλία 0-0 με την Ουντινέζε.
Γιώργος Βαγιαννίδης (Ιντερ): Εκτός αποστολής.

ΙΣΠΑΝΙΑ
Δημήτρης Σιόβας (Ουέσκα): Βασικός (90 λεπτά) στην εντός έδρας ισοπαλία 1-1 με την Εϊμπάρ.

ΓΕΡΜΑΝΙΑ
Στέφανος Καπίνο (Βέρντερ Βρέμης): Είδε από τον πάγκο την εντός έδρας ισοπαλία 1-1 με την Κολωνία.
Κώστας Σταφυλίδης (Χοφενχάιμ): Παραμένει τραυματίας και δεν αγωνισθεί στην αποψινή εντός έδρας αναμέτρηση με την Ουνιόν Βερολίνου.

Δημήτρης Λημνιός (Κολωνία): Βασικός (αντικαταστάθηκε στο 64` από τον Ρετσμπεκάϊ) στην εκτός έδρας ισοπαλία 1-1 με την Βέρντερ Βρέμης.
Κωνσταντίνος Μαυροπάνος (Στουτγκάρδη): Εκτός αποστολής.

ΓΑΛΛΙΑ
Ορέστης Καρνέζης (Λιλ): Είδε από τον πάγκο την εκτός έδρας ήττα με 3-2 από την Μπρεστ.
Τάσος Δώνης (Ρεμς): Είδε από τον πάγκο την εκτός έδρας ισοπαλία 4-4 με την Λανς.

ΣΚΩΤΙΑ
Βασίλης Μπάρκας (Σέλτικ): Είδε από τον πάγκο την εκτός έδρας νίκη με 4-1 επί της Μάδεργουελ.

ΠΟΛΩΝΙΑ
Κώστας Τριανταφυλλόπουλος (Πογκόν): Η Πογκόν φιλοξενεί απόψε την Ποντμπεσκίτζιε.

Γιάννης Μασούρας (Γκόρνικ): Βασικός (αντικαταστάθηκε στο 69` από τον Σίσλακ) στην εκτός έδρας ισοπαλία 0-0 με την Σλασκ.
Στέφανος Ευαγγέλου (Γκόρνικ): Βασικός (90 λεπτά) στην εκτός έδρας ισοπαλία 0-0 με την Σλασκ.

ΚΑΤΑΡ
Γιάννης Φετφατζίδης (Αλ Κορ): Δεν είχε αγωνιστικές υποχρεώσεις.

ΚΥΠΡΟΣ
Μιχάλης Μανιάς (Ανόρθωση): Βασικός (αντικαταστάθηκε στο 75ο λεπτό από τον Καλτσά) στην εντός έδρας νίκη επί της ΑΕΚ Λάρνακας.

Νίκος Καλτσάς (Ανόρθωση): Αντικατέστησε στο 75` τον Μανιά στην εντός έδρας νίκη με 1-0 επί της ΑΕΚ Λάρνακας.
Γιώργος Γκαλίτσιος (Ανόρθωση): Βασικός (90 λεπτά) στην εντός έδρας νίκημε 1-0 επί της ΑΕΚ Λάρνακας.
Γιάννης Γιαννιώτας (Απόλλων Λεμεσού): Βασικός (αντικαταστάθηκε στο 46` από τον Πίτα) στην εντός έδρας ήττα με 2-1 από την Καρμιώτισσα.
Χάρης Μαυρίας (Ομόνοια): Εκτός αποστολής.
Γιώργος Βαλεριάνος (Πάφος): Βασικός (90 λεπτά) στην εντός έδρας νίκη με 1-0 επί της ΑΕΛ Λεμεσού.

ΣΟΥΗΔΙΑ
Γιάννης Ανέστης (Γκέτεμποργκ): Βασικός (90 λεπτά) στην εκτός έδρας νίκη με 1-0 επί της Χέλσινγκμποργκ.

ΠΟΡΤΟΓΑΛΙΑ
Ανδρέας Σάμαρης (Μπενφίκα): Βασικός (αντικαταστάθηκε στο 46` από τον Γκάμπριελ) στην εντός έδρας ήττα με 3-2 από την Μπράγκα.
Οδυσσέας Βλαχοδήμος (Μπενφίκα): Βασικός (90 λεπτά) στην εντός έδρας ήττα με 3-2 από την Μπράγκα.

ΟΛΛΑΝΔΙΑ
Γιώργος Γιακουμάκης (Φένλο): Βασικός (90 λεπτά) στην εντός έδρας νίκη με 3-2 επί της Αλμέλο. Στο 24ο λεπτό έχασε πέναλτι, αλλά στο 88` σκόραρε για έβδομη φορά στο πρωτάθλημα, χαρίζοντας την νίκη στους γηπεδούχους.
Βαγγέλης Παυλίδης (Βίλεμ): Βασικός (αντικαταστάθηκε στο 83` από τον Νέλομ) στην εκτός έδρας ήττα με 3-0 από την Αϊντχόφεν.
Λάζαρος Λάμπρου (Τβέντε): Είδε από τον πάγκο την εκτός έδρας νίκη με 4-2 επί της Ντεν Χάαγκ.
Τζέιμς Ευμορφίδης (Βάαλβικ): Εκτός αποστολής.
Κωνσταντίνος Λάμπρου (Βάαλβικ): Βασικός (90 λεπτά) στην εντός έδρας ήττα με 2-0 από την Σπάρτα Ρότερνταμ.
Παντελής Χατζηδιάκος (Αλκμααρ): Βασικός (90 λεπτά) στην εκτός έδρας νίκη με 3-0 επί της Χέρενφεν.
Λάζαρος Ρότα (Φορτούνα Σιτάρντ): Βασικός (90 λεπτά) στην εντός έδρας ισοπαλία 2-2 με την Τσβόλε. Παρατηρήθηκε με κίτρινη κάρτα.
Νίκος Καρέλης (Ντεν Χάαγκ): Βασικός (αντικαταστάθηκε στο 66` από τον Κάτιτς) στην εντός έδρας ήττα με 4-2 από την Τβέντε.

ΒΕΛΓΙΟ:
Στέργος Μαρίνος (Σαρλερουά): Εκτός αποστολής.

ΔΑΝΙΑ
Κάρλος Ζέκα (Κοπεγχάγη): Εκτός αποστολής.

Μάριος Οικονόμου (Κοπεγχάγη): Είδε από τον πάγκο την εκτός έδρας ήττα με 4-0 από την Μίντιλαντ.

ΑΥΣΤΡΙΑ
Ταξιάρχης Φούντας (Ραπίντ Βιέννης): Εκτός αποστολής.

ΡΟΥΜΑΝΙΑ
Νίκος Μπαξεβάνος (Πόλι Ιάσι): Βασικός (90 λεπτά) στην εκτός έδρας ήττα με 4-0 από την Βολουντάρι.
Αρης Σοϊλέδης (Στεάουα Βουκουρεστίου): Εκτός αποστολής.

ΚΡΟΑΤΙΑ
Κυριάκος Παπαδόπουλος (Λοκομοτίβα Ζάγκρεμπ): Εκτός αποστολής.

ΟΥΓΓΑΡΙΑ
Γιώργος Κουτρουμπής (Ουϊπεστ): Δεν είχε αγωνιστικές υποχρεώσεις.

ΤΟΥΡΚΙΑ
Δημήτρης Πέλκας (Φενερμπαχτσέ): Βασικός (αντικαταστάθηκε στο 58 από τον Σισε) στην εντός έδρας ήττα με 2-0 από την Κονιασπόρ.
Γιώργος Τζαβέλας (Αλανιασπόρ): Βασικός (90 λεπτά) στην εντός έδρας ισοπαλία 1-1 με την Τραμπζονσπόρ.
Τάσος Μπακασέτας (Αλανιασπόρ): ): Βασικός (90 λεπτά) στην εντός έδρας ισοπαλία 1-1 με την Τραμπζονσπόρ.
Μανώλης Σιώπης (Αλανιασπόρ): Βασικός (90 λεπτά) στην εντός έδρας ισοπαλία 1-1 με την Τραμπζονσπόρ.
Δημήτρης Κολοβέτσιος (Καϊσερισπόρ): Βασικός (90 λεπτά) στην εντός έδρας ήττα με 1-0 από την Χαταγιασπόρ. Παρατηρήθηκε με κίτρινη κάρτα.
Στέλιος Κίτσιου (Ανκαραγκουτσού): Εκτός αποστολής.
Αλέξανδρος Κατράνης (Χαταγιασπορ): Είδε από τον πάγκο την εκτός έδρας νίκη με 1-0 επί της Καϊσερισπόρ.
Δημήτρης Χατζηϊσαϊας (Ριζεσπόρ): Δεν είχε αγωνιστικές υποχρεώσεις.