Στο πιο βαρετό παιχνίδι του Μουντιάλ πέρασαν στα πέναλτι οι Ρώσοι

Στη διαδικασία των πέναλτι εξασφάλισε την πρόκριση στα προημιτελικά του Παγκοσίου Κυπέλλου η Ρωσία, με 4-3, μετά το 1-1 σε κανονική διάρκεια και παράταση. Άστοχοι για την Ισπανία ήταν πρώτα ο Κόκε και στη συνέχεια ο Άσπας στο Στάδιο «Λουζνίκι» της Μόσχας. Η παγκόσμια πρωταθλήτρια του 2010 Ισπανία, είχε προηγηθεί με αυτογκόλ του Σεργκέι Ιγκνάσεβιτς στο 12ο λεπτό), αλλά το χέρι του Πικέ στο 40ο λεπτό, έδωσε την ευκαιρία στον Αρτέμ Τζιούμπα να ισοφαρίσει από το σημείο του πέναλτι. Αντίπαλος της Ρωσίας το Σάββατο (7/7), η νικήτρια του Κροατία-Δανία, με φόντο την τετράδα.

4DD0AB9D00000578-5906345-image-a-12_1530456577646

Με αλλαγές παρέταξε την ομάδα εν συγκρίσει με τα προηγούμενα ματς ο Φερνάντο Ιέρο: Ασένσιο (πρώτη φορά στο Μουντιάλ) και Νάτσο ξεκίνησαν βασικοί αντί των Ινιέστα και Καρβαχάλ. Στον αντίποδα, ο Στάνισλαβ Τσερτσέσοφ παρέταξε τη Ρωσία με 5 παίκτες στην άμυνα (3 στόπερ και 2 μπακ). Η Ισπανία είχε την κατοχή και προηγήθηκε νωρίς, μόλις στο 12 λεπτό, με αυτογκόλ του Σεργκέι Ιγκνάσεβιτς, υπό την πίεση του Σέρχιο Ράμος. Συγκεκριμένα, μετά από εκτέλεση φάουλ από τα δεξιά για την «Φούρια Ρόχα» με τον Ασένσιο, η λαβή που θύμιζε ελληνορωμαϊκή πάλη ανάμεσα σε Σέρχιο Ράμος και Σεργκέι Ιγκνασέβιτς είχε ως αποτέλεσμα να βρει η μπάλα στο πόδι του Ρώσου στόπερ και να καταλήξει στα δίχτυα του Ίγκορ Ακινφέεβ. Ήταν το 10ο αυτογκόλ σε αυτό το Μουντιάλ. Η οικοδέσποινα, Ρωσία, ισοφάρισε από το σημείο του πέναλτι! Στο 40ο λεπτό, η μπάλα βρήκε τον αγκώνα του Πικέ στην κεφαλιά του Αρτέμ Τζιούμπα. Μετά την κίτρινη κάρτα που αντίκρυσε ο Πικέ, ο Τζιούμπα έστειλε την μπάλα στην αριστερή γωνία, κι ενώ ο Ντε Χέα έπεσε από την άλλη πλευρά, 1-1.

4DD06F1200000578-5906345-image-a-27_1530457056378

Χλιαρό το β΄ μέρος στη Μόσχα, με τους Ισπανούς να επιδίδονται σε φλύρη κατοχή της μπάλας και να παρουσιάζονται ακίνδυνοι μπροστά. Συγκρατημένη η Ρωσία πίσω, προσπαθούσε να βγει με αντεπιθέσεις, αλλά δεν τα κατάφερνε ούτε αυτή. Ο Τσερσέσοφ απέσυρε στον πάγκο τους Σαμέντοφ και Τζιούμπα (στη θέση τους μπήκαν οι Τσερίσεφ και Σμολόφ), ενώ και ο Ιέρο αναγκάστηκε να περάσει μέσα τους Ινιέστα, Καρβαχάλ, για να δώσει ζωντάνια στους Ίβηρες. Ελάχιστες φάσεις μπροστά στις δύο εστίες, μέχρι το 85ο λεπτό που χρειάστηκε να κάνει διπλή επέμβαση ο Ακινφέεφ: Ο Ινιέστα έκανε το σουτ λίγο έξω από την περιοχή, με τον Ρώσο γκολκίπερ να πέφτει και να αποκρούει στη δεξιά του γωνία, ενώ στην εξέλιξη της φάσης ο Άσπας έκανε το κοντινό διαγώνιο σουτ, αλλά και πάλι είπε “όχι” ο Ακινφέεφ. Στο 82ο λεπτό, ο Ολλανδός διαιτητής Μπιορν Κάιπερς έκανε χρήση VAR όταν οι Ισπανοί διαμαρτυρήθηκαν για χέρι του Ιγκνάσεβιτς, αλλά δεν υπύρχε κάτι το επιλήψιμο. Η Ισπανία κέρδισε αλλεπάλληλα κόρνερ στο 90ο λεπτό, ψάχνοντας το γκολ στο τέλος, αλλά μάταια.

4DD101C800000578-5906345-image-a-34_1530459184909
Στην παράταση, η Ρωσία είχε κλειστεί και δεν άφηνε χώρο στους Ισπανούς, με τους Ίβηρες να επιχειρούν με μακρινά σουτ να απειλήσουν την εστία του Ντε Χέα. Καλή στιγμή για την Ισπανία υπήρξε στο 92ο λεπτό, όταν ο Άσπας έκανε το γύρισμα, ο Καρβαχάλ δεν κατάφερε να πλασάρει από κοντά και απομάκρυνε η ρωσική άμυνα. Για πρώτη φορά στο Παγκόσμιο Κύπελλο, πραγματοποιήθηκε μια 4η αλλαγή, όταν στο 97ο λεπτό, ο Αλεξάντερ Ερόκιν πέρασε αντί του Κουζιάεβ για τη Ρωσία, βάσει του νέου κανονισμού. Σε 4η αλλαγή προχώρησε και ο Ιέρο, ρίχνοντας στον αγωνιστικό χώρο τον Ροντρίγκο, στο 104ο λεπτό στη θέση του Ασένσιο. Οι Ιβηρες έψαχναν απεγνωσμένα το δεύτερο γκολ, αλλά η ρωσική άμυνα αποδεικνυόταν… γρανίτης. Στο 109΄, η Ισπανία έφαστε κοντά στο στόχο της, όταν ο Ροντρίγκο Μορένο, μπήκε στην περιοχή από δεξιά, έκανε το σουτ, αλλά ο Ακινφέεβ απέκρουσε. Στην συνέχεια της φάσης ο Καρβαχάλ σούταρε από καλή θέση με το αριστερό, αλλά η μπάλα βρήκε σε αντίπαλο και απομακρύνθηκε. Στο 114ο λεπτό, κι αφού η Ισπανία είχε μόλις φτάσει τον αριθμό ρεκόρ χιλίων πασών σε Μουντιάλ, ο Κάιπερς ζήτησε να γίνει χρήση VAR σε τράβηγμα του Πικέ στην περιοχή της Ρωσίας και η απόφαση ήταν αρνητική.

Σε ήρωα της Ρωσίας αναδείχτηκε ο τερματοφύλακας Ακινφέεβ, στη… ρώσικη ρουλέτα των πέναλτι, αποκρούοντας στις προσπάθειες των Κόκε και Ιάγκο Άσπας.

Οι ΣΥΝΘΕΣΕΙΣ ΤΩΝ ΟΜΑΔΩΝ:
ΙΣΠΑΝΙΑ (Φερνάντο Ιέρο): Ντε Χέα, Νάτσο (70΄ Καρβαχάλ), Σέρχιο Ράμος, Πικέ, Άλμπα, Μπουσκέτς, Κόκε, Σίλβα (67΄ Ινιέστα), Ίσκο, Ασένσιο (104΄ Ροντρίγκο), Κόστα (80΄ Ιάγκο Άσπας)
ΡΩΣΙΑ (Στάνισλαβ Τσερτσέσοφ): Ακινφέεφ, Μάριο Φερνάντες, Κουτέποφ, Ιγκνασέβιτς, Κουζιάεφ (97΄ Ερόκιν), Ζόμπνιν, Κουντριασόφ, Γκολόβιν, Ζιρκόφ (46΄ Γκράνατ), Σαμέντοφ (61΄ Τσέρισεφ), Τζιούμπα (65΄ Σμόλοφ)
Η Ρωσία επικτάτησε 4-3 και προκρίθηκε στα προημιτελικά. Άστοχοι για την Ισπανία ήταν πρώτα ο Κόκε και στη συνέχεια ο Ιάγκο Άσπας. Αντίπαλος της Ρωσίας το Σάββατο (7/7) θα είναι η νικήτρια του Κροατία-Δανία.