Περνάει ο ΠΑΟΚ παρά τις αυτοκτονικές διαθέσεις!!!

Aδίκησε τον εαυτό του ο ΠΑΟΚ που έκανε τα εύκολα δύσκολα, αφού γνώρισε την ήττα (1-0) στην Μπρατισλάβα από την γηπεδούχο Σλόβαν με γκολ που σημειώθηκε στο 4ο λεπτό των καθυστερήσεων, από τον Αμπένα σε μια στιγμή γενικής αδράνειας και αστάθειας της ελληνικής άμυνας. Οι Θεσσαλονικείς έπαιξαν με νευρικότητα, πολλά λάθη αλλά είχαν τις ευκαιρίες για ένα γκολ που όμως δεν το πέτυχαν. Ετσι τώρα η πρόκριση στους ομίλους του Europa League θα κριθεί στον επαναληπτικό της Θεσσαλονίκης την προσεχή Πέμπτη.
Διαιτητής: Ιβάν Μπέμπεκ (Κροατίας), Βοηθοί: Γκόραν Πατάκι, Μπόγιαν Ζομπένιτσα (Κροατίας)
ΣΛΟΒΑΝ ΜΠΡΑΤΙΣΛΑΒΑΣ (Γιάν Κόζακ): Γκρέιφ, Μεντβέντεφ, Ντε Μάρκο, Αμπένα, Μποζίκοφ, Ντε Καμπς (77’ Νόνο), Λιούμπιτσιτς, Τσάβριτς (54’ λ.τ. Ρατάο), Χόλμαν, Ραρσάλα (87’ Ντάνιελ), Σπόραρ.
ΠΑΟΚ (Αμπέλ Φερέιρα): Πασχαλάκης, Μάτος. Γιαννούλης, Βαρέλα, Κρέσπο, Ελ Καντουρί, Εσίτι (76’ Ντάγκλας Αουγκούστο), Μπίσεσβαρ (80’ Στοχ), Ζαμπά, Πέλκας (66’ Σβιντέρσκι), Άκπομ.