Νίκησε και ελπίζει το Ρέθυμνο

Την παρθενική εκτός έδρας νίκη του στο φετινό πρωτάθλημα της Α1 μπάσκετ ανδρών πανηγύρισε το Ρέθυμνο, επικρατώντας στο Λαύριο της ομώνυμης ομάδας με 94-93 στην παράταση (κανονικός αγώνας 82-82), για τη 15η αγωνιστική. Με κορυφαίο τον Στιβ Μπαρτ (21π.) και πολύτιμο συμπαραστάτη τον νεοαποκτηθέντα Άντονι Χίκεϊ (19π.), η κρητική ομάδα επέστρεψε στις επιτυχίες μετά από πέντε διαδοχικές ήττες, πέτυχε την τρίτη νίκη της και αναπτέρωσε τις ελπίδες της για παραμονή στην κατηγορία, βάζοντας ταυτόχρονα σε… μπελάδες τους γηπεδούχους.

Τα δεκάλεπτα: 20-22, 38-48, 58-67, 82-82 (κ.α.), 93-94 (παρ.)

Μετά από ένα ισορροπημένο πρώτο δεκάλεπτο, οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν τη δεύτερη περίοδο με σερί 7-0 (29-20) και πήραν τα ηνία του αγώνα. Το Λαύριο μείωσε προσωρινά σε 32-30 στο 15΄, αλλά το Ρέθυμνο, με πρωταγωνιστές τους Σιγκούνα και Κλάντον, ξέφυγε με 43-33 στο 17΄ και έκλεισε το ημίχρονο προηγούμενο 48-38. Στο ξεκίνημα της τρίτης περιόδου οι γηπεδούχοι με έξι αναπάντητους πόντους μείωσαν σε 48-44, όμως η επιθετική πολυφωνία και η κυριαρχία του Κλάντον μέσα στις ρακέτες, επέτρεψε στο Ρέθυμνο να διατηρήσει και να αυξήσει εκ νέου το προβάδισμα (58-67 στο 30΄).

Η κρητική ομάδα έδειχνε να βρίσκεται στο δρόμο για την παρθενική φετινή εκτός έδρας νίκη της, όμως οι παίκτες του Χρήστου Σερέλη είχαν άλλη γνώμη. «Έσφιξαν» την άμυνά τους στην τελευταία περίοδο και, με τον Λούντζη να αναλαμβάνει ηγετικό ρόλο στην επίθεση, πέρασαν μπροστά 73-72 στο 35΄. Το ματς επιφύλασσε όμως νέα ανατροπή, καθώς το Λαύριο έμεινε για τέσσερα λεπτά χωρίς πόντο και οι φιλοξενούμενοι, παρά την τραγική αστοχία τους στις βολές (8/20 στον κανονικό αγώνα, 13/27 συνολικά), προσπέρασαν εκ νέου 78-73, περίπου δύο λεπτά πριν τη λήξη. Ο Λαμπ ισοφάρισε 80-80, 49΄΄ πριν το τέλος, ο Σιγκούνας κέρδισε δύο φορές φάουλ, αλλά είχε 2/4 βολές για το Ρέθυμνο (80-82), και ο Ίνγκλις στα 8,2΄΄ με λέι-απ (έκοψε αντικανονικά ο Τζόουνς) διαμόρφωσε το 82-82 και έστειλε το ματς στην παράταση, αφού ο Χίκεϊ αστόχησε στην εκπνοή.

Το έξτρα πεντάλεπτο ανήκε στον Στιβ Μπαρτ, ο οποίος πέτυχε οκτώ πόντους, μεταξύ αυτών το… τετράποντο (τρίποντο και φάουλ) που έδωσε προβάδισμα 90-88 στην ομάδα του, 54΄΄ πριν τη λήξη. Ο Λαμπ ισοφάρισε με βολές, αλλά ξανά ο Μπαρτ έβαλε μπροστά τους φιλοξενούμενους, για να αστοχήσει ο Λαμπ σε τρίποντο και να «σφραγίσει» τη νίκη των φιλοξενούμενων με 2/2 βολές ο Χριστοδούλου. Ο Ίνγκλις με τρίποντο διαμόρφωσε το τελικό 94-93, ο Χριστοδούλου αστόχησε σε δύο βολές, αλλά το Λαύριο δεν είχε χρόνο να κάνει ένα αξιόλογο σουτ.

Διαιτητές: Σχινάς-Παναγιώτου-Κάρδαρης
Οι συνθέσεις:
ΛΑΥΡΙΟ (Χρήστος Σερέλης): Λούντζης 16 (1), Κακλαμανάκης 6, Κουζέλογλου 1, Ίνγκλις 18 (4τρ., 8ασ.), Μπιούφορντ 10 (2), Μιλόσεβιτς 16 (1), Περράκης 0, Νίξον 3 (1), Λαμπ 16 (1), Λεγκίκας 3 (1), Ντέβιν 4 (7ρ.)
ΡΕΘΥΜΝΟ (Βαγγέλης Ζιάγκος): Τζόνσον 3 (1), Χριστοδούλου 4, Μπαρτ 21 (4τρ., 5ασ.), Κλάντον 16 (8ρ.), Ντάνιελς 12 (1), Σιγκούνας 14 (2), Καλογιαννίδης, Ραζής, Χίκεϊ 19 (1), Τζόουνς 5 (7ρ.)