Κακός ο ΟΦΗ, κακοί VAR και διαιτητής έφεραν την ήττα (Highlights)

Σε ένα ματς όπου πρωταγωνιστικό ρόλο έπαιξε ο VAR, που υπέδειξε δύο πέναλτι τα οποία «έχασε» ο διαιτητής, και άλλα δύο υπέρ του ΟΦΗ (ίδια με αυτό που έδωσαν στη Λαμία) που «έχασαν» και οι δύο, η Λαμία επικράτησε στην έδρα της 2-1 του ΟΦΗ για τη 13η αγωνιστική της Super League. Οι Κρήτες προηγήθηκαν στο 11΄ με πέναλτι του Ναμπί, αλλά η ομάδα του Άκη Μάντζιου ισοφάρισε στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου με πέναλτι του Τουράμ και ολοκλήρωσε την ανατροπή με τον Δημούτσο στο 59΄.

Το πρώτο πέναλτι μέσω βίντεο ήταν υπέρ του ΟΦΗ, σε ανατροπή του Μάνου από τον τερματοφύλακα Θεοδωρόπουλο. Ο επιθετικός είχε αρχικά υποδειχθεί σε θέση οφσάιντ, που δεν υπήρχε, και στη συνέχεια ο διαιτητής είδε στο ριπλέι την παράβαση και καταλόγισε το πέναλτι, στο οποίο ευστόχησε ο Ναμπί στο 11΄. Ο σκόρερ τη στιγμή της εκτέλεσης αισθάνθηκε ενόχληση στο δικέφαλο (όπου είχε πρόβλημα τις προηγούμενες ημέρες) και αντικαταστάθηκε. Οι φιλοξενούμενοι είχαν στη συνέχεια ευκαιρίες με τους Μάνο (2 φορές σπρώξιμο του Ατέτζο) και Σεμέντο να διπλασιάσουν τα τέρματά τους, δεν τα κατάφεραν και ισοφαρίστηκαν στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου με πέναλτι του Τουράμ, το οποίο επίσης υποδείχθηκε με καθυστέρηση και μετά από εξέταση του βίντεο (αρχικά ο διαιτητής σφύριξε επιθετικό φάουλ), για σπρώξιμο του Κοροβέση στον Βασιλόγιαννη.