Αγγλία: Τρίποντο η Μάντσεστερ… (αποτελέσματα – σκόρερ – βαθμολογία)

Στα ντέρμπι πάει καλά η Γιουνάιτεντ… Μετά την ισοπαλία στο «Στάμφορντ Μπριτζ» την περασμένη αγωνιστική, που παραλίγο να ήταν νίκη, η ομάδα του Ζοζέ Μουρίνιο επιβλήθηκε στο «Ολντ Τράφορντ» της Έβερτον με 2-1 και προσπέρασε το συγκρότημα του Μάρκο Σίλβα στην κατάταξη, ανεβαίνοντας στην όγδοη θέση. Πογκμπά και Μαρσιάλ έδωσαν ένα καθαρό προβάδισμα στους «κόκκινους διαβόλους», που δεν απειλήθηκαν ιδιαίτερα ως τη λήξη, παρά τη μείωση του σκορ από το πέναλτι του Σίγκουρντσον στο 77ο λεπτό.

Η Τσέλσι πέρασε με πολλή άνεση από το Turf Moor, με την Μπέρνλι να αποδεικνύεται αδύναμη να ακολουθήσει το ρυθμό των «μπλε». Η ομάδα του Μαουρίτσιο Σάρι επέβαλε την κυριαρχία της, ειδικά στο δεύτερο ημίχρονο κι έφτασε στο ευρύ 4-0 ανεβαίνοντας στη δεύτερη θέση, με παιχνίδι περισσότερο από Μάντσεστερ Σίτι και Τότεναμ, που θα παίξουν αύριο (29/10) στο Λονδίνο.

Αντίθετα, στο Selhurst Park σταμάτησε το σερί των επτά νικών της Άρσεναλ στο πρωτάθλημα, καθώς με δύο πέναλτι του Μιλιβόγεβιτς η Κρίσταλ Πάλας πήρε ισοπαλία 2-2 από τους «κανονιέρηδες». Ο Σωκράτης Παπασταθόπουλος, αυτή τη φορά, είδε τον αγώνα από τον πάγκο.