1780340

ΚΥΠΕΛΛΟ ΕΛΛΑΔΟΣ: Προχώρησαν χωρίς απώλειες τα φαβορί

Συνεχίστηκε, xθες Τρίτη και σήμερα Τετάρτη (25/10) η 2η αγωνιστική της Β΄φάσης του Κυπέλλου Ελλάδος.

1779097

Με γκολ του Μόλινς στο 90′, ο Παναθηναϊκός έφτασε στην ανατροπή και επικράτησε με 2-1 (Πλαβούκος 14’ – Μουνιέ 50’, Μολίνς 90’) στην Καρδίτσα της τοπικής Αναγέννησης, στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής της Β’ φάσης του Κυπέλλου Ελλάδος.

Πολύ πιο άνετα, ο Λεβαδειακός επικράτησε με 5-0 του Αιγινιακού στη Λιβαδειά, ενώ στα ματς που άνοιξαν την αυλαία της ημέρας, η Κέρκυρα συνέτριψε με 6-1 τη Σπάρτη και ο ΠΑΣ Γιάννινα επιβλήθηκε με 3-0 του Παναιγιάλειου στους Ζωσιμάδες.

Τέλος, η Λαμία επικράτησε με 1-0 της Καλλιθέας.

1779468

Ο Ολυμπιακός επικράτησε άνετα με 3-0 του Αχαρναϊκού και ζευγάρωσε τις νίκες του.
Οι Ερυθρόλευκοι άνοιξαν το σκορ με τον Ζιλέ στο 9′, στο 48′ ο Μάρτινς έκανε δύο τα τέρματα των Ερυθρολεύκων, ενώ το τελικό σκορ έγραψε στο 91′ ο Εμενίκε.

Ανώνυμο-1

Δεύτερη νίκη και για τη Ξάνθη που νίκησε με 4-2 στο Ηράκλειο τον Εργοτέλη. Οι Ακρίτες άνοιξαν το σκορ στο 20′ με τον Τριάδη, ο οποίος στο 26′ έκανε δύο τα τέρματά του και της ομάδα τους.
Ο Εργοτέλης αντέδρασε και έφτασε στην ισοφάριση με γκολ των Έφορντ στο 50′ και πέναλτι του Ροβίθη στο 58′, αλλά η Ξάνθη δεν είχε πει την τελευταία της λέξη.
Στο 64′ ο Κίκε, μετά από ασίστ του Τριάδη έδωσε ξανά προβάρισμα στους φιλοξενούμενους, οι οποίοι έφτασαν στο τελικό 4-2 στο 81′ με τον Γέντρισεκ.

1779672

Ο Πανιώνιος έφυγε από το Κλεάνθης Βικελίδης με νίκη 2-1 χάρη στο γκολ το Γιεσίλ στο 93′, ενώ η Λάρισα νίκησε με 3-0 την Παναχαϊκή.

1780414

Εύκολη νίκη για τον Παναιτωλικό επί του Πανσερραϊκού με 2-0, ενώ ο ΠΑΟΚ λυτρώθηκε στο 90′ από τον Μακ, ο οποίος σημείωσε το μοναδικό τέρμα, 1-0, στον αγώνα με τον Απόλλων Πόντου στην Καλαμαριά.

 

Συνοπτικά το πρόγραμμα της 2ης αγωνιστικής στο κύπελλο Ελλάδας έχει ως εξής:

1ος ΟΜΙΛΟΣ
ΠΕΜΠΤΗ
ΟΦΗ–Πλατανιάς («Θ. Βαρδινογιάννης»)
Απόλλων Σμύρνης – Ηρακλής (δεν θα διεξαχθεί)

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ
ΟΦΗ 1 1-0-0 3-0 3
Πλατανιάς 1 1-0-0 1-0 3
Απόλλων Σμύρνης 1 0-0-1 0-1 0
Ηρακλής 1 0-0-1 0-3 0

2ος ΟΜΙΛΟΣ
Λεβαδειακός – Αιγινιακός 5-0
Απόλλων Πόντου – ΠΑΟΚ 0-1

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ
ΠΑΟΚ 2 2-0-0 3-1 6
Απόλλων Πόντου 2 1-0-1 1-1 3
Λεβαδειακός 2 1-0-1 6-2 3
Αιγινιακός 2 0-0-2 0-6 0

3ος ΟΜΙΛΟΣ
Λαμία – Καλλιθέα 1-0
ΠΕΜΠΤΗ
19:30 Απόλλων Λάρισας – ΑΕΚ (Αλκαζάρ)

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ
ΑΕΚ 1 1-0-0 2-0 3
Απόλλων Λάρισας 1 1-0-0 2-1 3
Λαμία 2 1-0-1 1-2 3
Καλλιθέα 2 0-0-2 1-3 0

4ος ΟΜΙΛΟΣ
Κέρκυρα – Σπάρτη 6-1
Πέμπτη
15:00 Τρίκαλα – Ατρόμητος

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ
Τρίκαλα 1 1-0-0 3-1 3
Ατρόμητος 1 1-0-0 1-0 3
Κέρκυρα 2 1-0-1 6-2 3
Σπάρτη 1 0-0-2 2-9 0

5ος ΟΜΙΛΟΣ
Αχαρναϊκός – Ολυμπιακός 0-3
ΠΕΜΠΤΗ
15:00 Αστέρας Τρίπολης – ΑΟΧ/ Κισσαμικός

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ
Ολυμπιακός 2 2-0-0 5-1 6
Κισσαμικός 1 1-0-0 1-0 3
Αστέρας Τρίπολης 1 0-0-1 1-2 0
Αχαρναϊκός 2 0-0-2 0-4 0

6ος ΟΜΙΛΟ
Εργοτέλης – Ξάνθη 2-4
Παναιτωλικός – Πανσερραϊκός 2-0

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ
Ξάνθη 2 2-0-0 6-2 6
Παναιτωλικός 2 1-0-1 2-2 3
Πανσερραϊκός 2 1-0-1 2-2 3
Εργοτέλης 2 0-0-2 2-6 0

7ος ΟΜΙΛΟΣ
ΠΑΣ Γιάννινα – Παναιγιάλειος 3-0
Άρης – Πανιώνιος 1-2

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ
ΠΑΣ Γιάννινα 2 1-1-0 4-1 4
Πανιώνιος 2 1-1-0 3-2 4
Άρης 2 1-0-1 2-2 3
Παναιγιάλειος 2 0-0-2 0-4 0

8ος ΟΜΙΛΟΣ
Αναγέννηση Καρδίτσας – Παναθηναϊκός 1-2
ΑΕΛ – Παναχαϊκή 3-0

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ
Παναθηναϊκός 2 2-0-0 4-1 6
Λάρισα 2 1-0-1 3-2 3
Παναχαϊκή 2 1-0-1 1-3 3
Αναγ. Καρδίτσας 2 0-0-2 1-3 0