15_f1_47 (1)

Διαμαντόπουλος στο Κλ. Βικελίδης, Παπαπέτρου στην Τούμπα, και Τζήλος στο ΟΑΚΑ

Αντίστροφη μέτρηση για το «ρεστάρτ» από την καραντίνα του κορωνοϊού της Σούπερ Λίγκα 1, σχεδόν τρεις μήνες από την τελευταία φορά που κύλησε η μπάλα σε χορτάρι ελληνικού γηπέδου.

Το τριήμερο 6-8/6 θα διεξαχθεί η 1η αγωνιστική των πλέι οφ και πλέι άουτ και, όπως είχε γίνει γνωστό, όλα τα παιχνίδια θα διευθύνουν Έλληνες διαιτητές.

Όπως γνωστοποίησε την Πέμπτη (4/6) η ΚΕΔ/ ΕΠΟ στο παιχνίδι του ΟΦΗ με τον Άρη στο Κλεάνθης Βικελίδης ο Αριστοτέλης Διαμαντόπουλος (Αρκαδίας ΦΩΤΟ), στην Τούμπα για το ΠΑΟΚ – Ολυμπιακός θα είναι ο Τάσος Παπαπέτρου (Αθηνών), ενώ το έτερο ντέρμπι ανάμεσα στην ΑΕΚ και τον Παναθηναϊκό θα διαιτητεύσει ο Θανάσης Τζήλος (Λάρισας).
Από εκεί και πέρα, ο Αριστομένης Κουτσιαύτης (Άρτας) το Ξάνθη – Ατρόμητος.

Αναλυτικά οι ορισμοί:
Σάββατο (6/6)
19:15 (NS1) Πανιώνιος – Βόλος
Διαιτητής: Κουμπαράκης (Θράκης)
Βοηθοί: Σπυρόπουλος (Ανατολικής Αττικής), Τζιώτζιος (θράκης)
4ος: Τάσης (Ηπείρου)
VAR: Σκουλάς (Θεσσαλίας)
AVAR: Μπαλτάς (Αχαΐας)

21:30 (NS2)Άρης – ΟΦΗ
Διαιτητής: Διαμαντόπουλος (Αρκαδίας)
Βοηθοί: Μπουξμπάουμ (Ανατολικής Αττικής), Ψαρρής (Ζακύνθου)
4ος: Βάτσιος (Δυτικής Αττικής)
VAR: Ευαγγέλου (Αθηνών)
AVAR: Καρσιώτης (Κορινθίας)

Κυριακή (7/6)
18:45 (ΕΡΤ) Ξάνθη – Ατρόμητος
Διαιτητής: Κουτσιαύτης (Άρτας)
Βοηθοί: Κωνσταντίνου (Πρέβεζας), Κολοσιώνης (Αιτωλοακαρνανίας)
4ος: Φωτιάδης (Καστοριάς)
VAR: Δημητριάδης (Μακεδονίας)
AVAR: Βλάχος (Γρεβενών)

19:15 (NS2) ΑΕΛ – Αστέρας Τρίπολης
Διαιτητής: Ζαχαριάδης (Μακεδονίας)
Βοηθοί: Χριστάκογλου (Χαλκιδικής), Καραγκιζόπουλος (Ημαθίας)
4ος: Τζοβάρας (Φθιώτιδας)
VAR: Παπαδόπουλος (Μακεδονίας)
AVAR: Δημόπουλος (Δυτικής Αττικής)

19:30 (PAOK-TV) ΠΑΟΚ – Ολυμπιακός
Διαιτητής: Παπαπέτρου (Αθηνών)
Βοηθοί: Απτόσογλου (Αθηνών), Πετρόπουλος (Αρκαδίας)
4ος: Μαλούτας (Ημαθίας)
VAR: Σιδηρόπουλος (Δωδεκανήσου)
AVAR: Κωσταράς (Αιτωλοακαρνανίας)

21:30 (NS1) ΑΕΚ – Παναθηναϊκός
Διαιτητής: Τζήλος (Λάρισας)
Βοηθοί: Νικολακάκης (Ηρακλείου), Κούλα (Ξάνθης)
4ος: Τσαμούρης (Πειραιά)
VAR: Μανούχος (Αργολίδας)
AVAR: Μεϊντάνας (Αχαΐ ας)

Δευτέρα (8/6)
20:00 (ΕΡΤ) Λαμία – Παναιτωλικός
Διαιτητής: Βρέσκας (Πιερίας)
Βοηθοί: Φωτόπουλος (Αθηνών), Παπαδάκης (Ηρακλείου)
4ος: Καραντώνης (Ημαθίας)
VAR: Φωτιάς (Πέλλας)
AVAR: Τριανταφύλλου (Αρκαδίας)

Οι βαθμολογίες με τις οποίες μπαίνουν οι ομάδες στα πλέϊ – οφ και στα πλέϊ – αουτ
PLAY-OFF Αγ. Βαθ.
1. ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ 26 66
2. Π.Α.Ο.Κ.* 26 52
3. A.E.K. 26 51
4. ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ 26 44
5. Ο.Φ.Η. 26 34
6. ΑΡΗΣ 26 34

PLAY-OUT Αγ. Βαθ.
7. ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ ΑΘ. 26 32
8. Α.Ε.Λ. 26 30
9. ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠ. 26 30
10. ΠΑΣ ΛΑΜΙΑ 26 27
11. ΒΟΛΟΣ ΝΠΣ 26 27
12. Α.Ο. ΞΑΝΘΗ* 26 18
13. ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ 26 17
14. ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ 26 11
*Ο ΠΑΟΚ έχει τιμωρηθεί με αφαίρεση επτά βαθμών εξαιτίας της υπόθεσης πολυϊδιοκτησίας με την Ξάνθη.